Menu

Ceren Yalın

Ceren Yalın, Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı’nda tamamladığı lisans eğitiminin ardından Amerika’da üniversite okumak isteyen öğrencilere SAT ve TOEFL öğretmenliği yapmış, ardından 5 yıl İstanbul Amerikan Başkonsolosluğu’nda çalışmıştır. Bu esnada, Boğaziçi Üniversitesi Dans Kulübü’nde (BÜDANS) Latin danslarıyla başladığı dans hayatına kesintisiz devam etmiş, dağarcığına bale, modern ve çağdaş dans, flamenko, caz dans ve dans terapi gibi teknikleri de eklemiştir. Dansın ciddi bir hobiden öte tutkusu olduğunu fark ettikçe, hem dansçı hem de dans eğitmeni olarak kendini geliştirme çabalarını arttırmış, 2007 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Türkiye Dans Federasyonu’ndan Sosyal Danslar antrenörlüğü unvanını almıştır. 2010 yılında dansı birincil kariyeri haline getirip Amerika’nın ünlü stüdyolar zinciri Fred Astaire Dans Stüdyoları’nin eğitmen kadrosuna katılmıştır. Bu sayede, Amerika’da ergenlik çağında eşli danslar üzerinden yaşam becerileri öğretmeyi hedefleyen Dancing Classrooms programıyla tanışmış ve dansın insan gelişimindeki önemine dair yaşadığı farkındalık kariyerinde en önemli dönüm noktası haline gelmiştir. Harvard Üniversitesi Extension School’da Gelişim Psikolojisi dersleri almış ve bu alana yönelmiştir. Koç Üniversitesi’nde tamamladığı Gelişim Psikolojisi yüksek lisans tezini Prof. Çiğdem Kağıtçıbaşı ile başarı ve değişebilirlik algısı, bunun ergenlik çağında gelişimi ve bu gelişimde ailenin rolü üzerine yazmıştır. Ardından Tufts Üniversitesi’nde (A.B.D.) ergenlikte pozitif gelişim alanının öncü ismi Prof. Richard Lerner ile doktora çalışmalarına başlamıştır. Prof. Dr. Lerner’ın araştırma laboratuarı Institute for Applied Research in Youth Development’ta (Ergenlikte Gelişim - Uygulamalı Araştırma Enstitüsü) yapılan araştırmaların bir parçası olarak ergenlik çağında aile ilişkileri; başarı, değişebilirlik ve gelecek algısı; hareket ve yaratıcılık içeren aktivitelerin pozitif ergen gelişimine katkısı gibi konularda çalışmalar yürütmektedir.

Doktora çalışmalarına İstanbul’dan devam ederken, Sola Unitas Academy'de temel koçluk, öğrenci koçluğu ve ilişki koçluğu eğitimlerini tamamlamıştır. Başarı ve hayattan tatmin için kişinin gelişebilirlik algısının önemine inanmakta, çalışmalarını bu konu üzerine sürdürmektedir. Bunun yanı sıra, araştırmalarına paralel olarak, ergenlik dönemi, bu dönemde aile ilişkileri, kariyer planlaması ve ergenliğin sanılanın aksine hem genç birey hem de ailesi için nasıl üretken ve mutlu bir dönem olabileceği üzerine koçluk çalışmaları yapmaktadır.

Ceren, çalışmalarında dans deneyiminden getirdiği bedensel farkındalık öğesini de danışanlarının ihtiyaçları doğrultusunda kullanabilmektedir. Bunların yanı sıra, 2016 yılı itibariyle Sola Unitas bünyesinde dans üzerinden bedensel ve ruhsal farkındalığı ele alan atölye çalışmaları serisi Dansola’yı düzenlemektedir. Amerika’da oldukça yaygınlaşmış, hakkında 3 uzun metrajlı film bulunan sosyal duygusal gelişim programı Dancing Classrooms’un Türkiye’deki yürütücüsüdür. Dans, insan gelişimi ve psikoloji üzerine yazılar yazmaktadır.

İnsan gelişiminde her dönemin ve sürece dâhil olan her bireyin önemini savunan Ceren, ayrıca AÇEV’de (Anne Çocuk Eğitim Vakfı) proje geliştirme sorumlusu görevini yürütmektedir.

Sola Unitas Akademi tarafından geliştirilmiş İzotomi programının sayısal veriler – araştırma koordinatörlüğünü yürüten Ceren, kendi hayat hikâyesinden hareketle, gençlerin ve ailelerin sağlıklı bir kariyer seçimi yapabilmeleri için dünyada benzeri bulunmayan bu programı Türkiye’de yaygın hale getirmek için çalışmaları sürdürmektedir.

İzotomi hakkında daha fazla bilgi için: http://www.izotomi.com/

Ceren’in uluslararası yayınları:

Oxford Handbook of Human Development & Culture (Oxford İnsan Gelişimi ve Kültür El Kitabı), Konu 25 - Ergenlikte Aile: Farklı Kültürlerde İlişkili ve Özerk Olma, Çiğdem Kağıtçıbaşı & Ceren Yalın

"The Oxford Handbook of Human Development and Culture"

Promoting Positive Youth Development (Ergenlikte Pozitif Gelişimi Desteklemek), Konu 8 - Gençlerin Okuldışı Aktivitelere Katılımıyla Sağlıklı Yaşam Biçimleri  

"Promoting Positive Youth Development"

yukarı çık