Menu

Bir çocuk Afrika'daki açlığı durdurabilir mi?

Ne zaman okulda çocuklarımıza

ne olduklarını öğretecekler?

her bir çocuğa şunu söylemeliler

ne olduğunu biliyor musun sen

bir mucizesin sen

eşsizsin sen

tüm dünyada tıpatıp senin gibi olan

ikinci bir çocuk yok

senin gibi tek bir çocuk dahi var olmadan

milyonlaca yıl geçti

bak şu bedenine

ne mucize

bacakların, kolların, hünerli parmakların,

yürüyüşün

senden bir shakespeare olabilir

bir Michelangelo, bir Beethoven

senin olamayacağın hiçbir şey yok.

evet, evet, sen bir mucizesin

bir yetişkin olduğunda

tıpkı senin gibi

bir mucize olan

bir başka insana acı verebilir misin?

Bu dizeler cok sevdigim bir şaire, Pablo Cesals'e ait, 5 sene once yeğenim Özüm doğduğunda günlüğüne yazmıştım… Simdi o 5 yaşındaki cocuk bir sabah uyandıgımda meraklı ve güzel gözlerini kocaman açmış bana bakıyordu.

Gizem Teyze,

“hani oyuncaksız ve elbisesiz çocuklar vardı ya onlar Amerika'da mıydı?”

Ben sabah sabah bu sorudan afallamış halde,

“Amerika'da da var teyzecim fakat Afrika'yı mı kastediyorsun diye sordum.”

Heyecanla, “evet evet Afrikadaki arkadaşlarıma senin yaşına geldigimde birlikte oyuncaklarimi ve kiyafetlerimi gotururuz degil mi?” dedikten sonra gözlerim meraktan açılmaya baslamıştı.

“Tabi ki götürürüz Özüm’cüm” diye gülümsedim. Fakat onu bu cevap yeterince tatmin etmemiş olsa gerek, ben onlara elma cekirdegi götürüm, armut cekirdegi götürüm, nar cekirdegi götürüm...

5 dakika boyunca bildigi tum meyve ve sebzelerin cekirdeklerini saydiktan sonra, ben merakla peki neden cekirdek götürüyoruz diye sordugumda yuzundeki ifade hem şaşkin, hem kendinden emin hem de gururluydu. “Ee oradaki kardeşlerimle birlikte o cekirdekleri toprağa ekeriz, agaç olur meyvelerini yerler ve hic aç kalmazlar...”

Bu cevap karşısında öylece bakakaldim, gözlerim dolmuştu.... Bir süre konuşamadim... Kendi çocukluğumu hatırladım, onun yaşlarındaydım belki daha da kuçuk.

Genetik muhendisi olup fil büyüklüğünde elma yapmak ve açlığa son vermek istiyordum. Sonra kendimi duşündüm... Ben ne yapıyordum? Masa başi, beyaz yaka, iyi bir şirkette calışan ve kendini plazaya hapsetmis, kendi degerlerini, hayallerini ve tutkusunu unutmuş kayıp bir kisi!

Gözlerim daha da dolmaya başladı, bu sefer kendim icin ağlıyordum ve işte o an karar verdim. Hayatımda artık değerlerime uygun yasayacaktim!

Ve istifa ettim, ozellikle çocuklara ve gençlere kendi değerlerine uygun yasamaları için yardımcı olmaya çalişiyorum. Dunyayı ve geleceği daha iyi yapabilmek icin, en azından deniyorum. Sizin için de geç değil.

Umut Kisa

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuş ve yüksek lisansını “Yönetim ve Organizasyon” alanında tamamlamıştır. Bugün itibariyle Bilgi Üniversitesi’nde iletişim alanında doktorasını sürdürmekte ve Paul Ekman Group’ta “İletişim ve Davranış Analizi” alanında Post Graduate çalışmalarına devam etmektedir. Çalışma hayatını Koç Finansal Hizmetler, Deloitte ve Alstom gibi şirketlerde sürdürmüş olan Umut Kısa, bir Sabancı Şirketi’nde icra kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. 2012 yılında Para dergisi tarafından Türkiye’nin en etkili koçlarından biri olarak gösterilmiştir. Pennsylvania ve North California Hellinger Institute’den -Kalıtsal Aile Travmaları- eğitimi almıştır. Dünyaca ünlü profesör Paul Ekman tarafından geliştirilen Duygusal Beceriler ve Yetkinlikler (Emotional Skills and Competencies - ESaC) ve Doğruluğu ve Güvenilirliği Değerlendirmek (Evaluating Truthfulness and Credibility - ETaC), Yüz Tanımlama Sistemi (Facial Action Coding System – FACS) eğitimlerini tamamlayarak Paul Ekman tarafından “Uluslararası Eğitmen” statüsünde onaylanmıştır. Koçluk alanında ICF tarafından verilen MCC ünvanına sahip dünyadaki 400 kişiden, Türkiye’de ise 5 kişiden biridir. "AHUNA" ve "US'TA YOL" ve "KENDİNİ İŞTEN FETHET" adlı kitapları bulunmaktadır.

Takip etmek isterseniz aşağıda yazarın sosyal medya hesaplarını bulabilirsiniz.   

Facebook ,  Twitter , Instagram , Medium , Linkedin

1 yorum

  • Leyla

    Leyla

    Yorum Linki Cuma, 22 Ağustos 2014 04:50

    Bazen küçük bir söz,bir bakış hayatımıza ayna tutuyor ve bu farkındalıklar yeni yollara ışık tutuyor
    Tebrıkler:)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık