Menu

Hayatından ne kadar memnunsun?

 

Geleceğinize nasıl yön vereceğinizi bilemiyor musunuz?

Hayatınızda en azından bir alanda değişikliğe ihtiyaç duyuyor musunuz? Eğer bu soruya cevabınız “evet ama, nereden başlayacağımı tam olarak bilmiyorum” ise bilmelisiniz ki “yalnız değilsiniz”. Eğer değilse, bence bu yazıyı okumayı tam burada bırakın.
Hayatınız ile ilgili karar vermekte zorlanıyor musunuz ya da geleceğinize nasıl yön vereceğinizi bilemiyor musunuz? O halde bu yazı tam size göre... Sola Unitas Koçluk ve Eğitim Hizmetlerinde görevli yaşam koçları bu soruya yanıt veriyor

İşte o yazı...
Yaptığımız bir ankette “Hayatınızı ne kadar değiştirmek istediğinizi 100 üzerinden değerlendirir misiniz?” sorusuna verilen cevap ortalamasının % 72 olduğunu gördük. Bu inanılmaz bir rakam, ortalama olarak ankete katılan bireyler hayatlarının % 72 oranında değişmesini istiyorlar.

Peki değiştirmenizi engelleyen nedir?

Hayat dediğimiz oyun içerisinde, eğer bugün veya beklediğiniz geleceğiniz hakkında endişeleniyorsanız, size basit bir soru sormak istiyoruz:

Gerçekten karşınıza çıkmasını istediğiniz değişiklikleri hakediyor musunuz?

Bu değişikliklerin olmasına izin verecek misiniz?

İzin vermek aslında sadece değişikliğin kendisine değil, aynı zamanda bu değişikliğin olabilmesi için gerekli unsurlara da hoşgeldin diyebilmektir. Bazen içeride bir yerde egomuz, ya da zihinde ki sabotajcı dediğimiz parçamız, hayatımızda olan bitenlerle, şikayet etse de oldukça rahattır ve kendi kutusunun, emniyetli dünyasının içerisinde kalmak ister. Emniyet içerisinde olduğunu düşündüğü alanın dışına çıkmamak için, elinden geleni yapar ve akla gelen fikirlere bile neden olmayacaklarına ilişkin binlerce mazeret sayarak sizi de ikna eder. Değişimin umutsuzca istendiği anlarda bile, bu tür negatif düşünceleri tekrar tekrar önünüze koyarak, yeni ve sizin ilerlemenizi engelleyen bir davranış kalıbını size kabul ettiririr.

“Evet farkındayım, yeni bir eve geçmeliyim ama şimdi eşyaları kim paketleyecek”

Ya da

“İş değiştirmem gerekiyor, fakat ya yeni iş ortamı daha kötü olursa”

Ya da

“Bu kıza aşığım ama ya beni kabul etmezse”

Ya da

“İçimde birşey yapmak istediğimi biliyorum ama nasıl karar vereceğim. Neyse sonra yaparım”

İnanın her durumda, zaten en kötü senaryo içerisinde olabilirsiniz. Ulaşmak istediğiniz hedef zaten sizinle birlikte değil ve siz harekete geçmediğiniz sürece de, sizinle olmayacak. Düşünün ne kaybedeceksiniz?

Üzücü olan ise, biz genellikle zihnimizin kendi rahat kutusunda kalmak isteyen tarafını dikkatlice dinler ve onu tatmin etmek için elimizden geleni yaparız.

Eğer gerçekten, “değişim hayatıma çoktan gelmeliydi” diyorsanız, onu davet edin, kabul edin. Sadece değişim fikri bile kendi sabotajcınızı dinlemediğiniz takdirde oldukça enerji dolu ve motive edici olacaktır.

İşte size yapılması gerekenler için kısa bir liste;

1- Önce hayatınızda neyi değiştirmek istediğinizi belirleyin. Başlangıç için sadece bir alan ve bir konu seçin.

2- Olmasını istediğiniz değişim gerçekleştiğinde, kendinizi nasıl hissedeceğinizi, neler yaşayacağınızı, nasıl konuşacağınızı, nasıl yürüyeceğinizi hayal edin ve hatta mümkünse yazın. Bu noktada kendinizi mümkün olduğunca gerçekten o an gelmiş ve başarınızı kutluyormuş gibi hissetmeniz başarımınız için oldukça önemlidir.

3- Bu egsersizi sabah ve akşam uygulayın. Gerçekleşene kadar bir gün bile kaçırmayın. Düşündükçe hedefinize ne kadar yaklaştığınızı farkedecek ve ilerlemenizi takdir edeceksiniz.

4- Gerçekleştiğinde kendinizi takdir edin ve ödüllerle şımartın. Değişikliğin ne kadar keyifli olduğuna inanamayacaksınız.

Unutmayın, değişim sadece siz kollarınızı tamamen açtığınızda ve değişime dört elle sarıldığınızda gelecektir. Değişim bizim düşmanımız olabileceği gibi, en iyi dostumuz da olabilir.

Siz hangisini seçiyorsunuz?

Sola Unitas Koçluk ve Eğitim Hizmetleri olarak, insanların kendilerini aşması için yürüdükleri yolun kendi isteklerine ulaşabilmesine en büyük engelin, içinizdeki sabotajcı olduğunu düşünüyoruz. Yardıma ihtiyaç duyduğunuzda yanınızda olabilmek ve hayallerinizi destekleyebilmek için yola çıktık. Bu alanlarda değişik koçluk hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Sadece çalışacağınız koçun seçimi konusunda oldukça dikkat etmenizi öneririz. Bizim tavsiyemiz, sadece Uluslararası Koçluk Federasyonu sertifikalı koçlarla çalışmanızdır. Çalıştığınız koçun, #www.coachfederation.com#  ACC, PCC, ya da MCC sertifikalarından hangisini taşıdığını kolayca belirleyebilirsiniz.

www.solaunitas.com

 

Umut Kisa

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuş ve yüksek lisansını “Yönetim ve Organizasyon” alanında tamamlamıştır. Bugün itibariyle Bilgi Üniversitesi’nde iletişim alanında doktorasını sürdürmekte ve Paul Ekman Group’ta “İletişim ve Davranış Analizi” alanında Post Graduate çalışmalarına devam etmektedir. Çalışma hayatını Koç Finansal Hizmetler, Deloitte ve Alstom gibi şirketlerde sürdürmüş olan Umut Kısa, bir Sabancı Şirketi’nde icra kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. 2012 yılında Para dergisi tarafından Türkiye’nin en etkili koçlarından biri olarak gösterilmiştir. Pennsylvania ve North California Hellinger Institute’den -Kalıtsal Aile Travmaları- eğitimi almıştır. Dünyaca ünlü profesör Paul Ekman tarafından geliştirilen Duygusal Beceriler ve Yetkinlikler (Emotional Skills and Competencies - ESaC) ve Doğruluğu ve Güvenilirliği Değerlendirmek (Evaluating Truthfulness and Credibility - ETaC), Yüz Tanımlama Sistemi (Facial Action Coding System – FACS) eğitimlerini tamamlayarak Paul Ekman tarafından “Uluslararası Eğitmen” statüsünde onaylanmıştır. Koçluk alanında ICF tarafından verilen MCC ünvanına sahip dünyadaki 400 kişiden, Türkiye’de ise 5 kişiden biridir. "AHUNA" ve "US'TA YOL" ve "KENDİNİ İŞTEN FETHET" adlı kitapları bulunmaktadır.

Takip etmek isterseniz aşağıda yazarın sosyal medya hesaplarını bulabilirsiniz.   

Facebook ,  Twitter , Instagram , Medium , Linkedin

1 yorum

  • hande saygıner

    hande saygıner

    Yorum Linki Pazartesi, 06 May 2013 13:49

    Oldukça etkileyici bir yazı ve en çok şu soru düşündürüyor "Bu değişikliklerin olmasına izin verecek misiniz?"

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık