Menu

Yıkılan sınırlar

Çok değil bundan belki de en fazla on yıl öncesine kadar, belirli sınırlar içinde yaşıyorduk çoğumuz. Sınırlardan kastım; içinde bulunduğumuz koşullar ne olursa olsun ve bundan ne kadar mutsuz olursak olalım daha çok kabulle yaşıyor, mevcut şartları değiştirmek gibi bir güdüyü pek az duyuyorduk. Ya da daha genel bir deyimle çoğunluk bu şekilde yaşıyor, azınlık bir grup içinde bulunduğu şartlara ( iş,evlilik vs.) mutsuz bir teslimiyetten öte değişiklik yolları arıyordu. 

Küresel anlamda bir değişikliğe maruz kaldığımız son yıllarda, dünya da siyasal, ekonomik, teknolojik vb. gibi pek çok alanda meydana gelen hızlı dönüşümler bireyleri de bu anlamda etkiledi. Bunun daha derin ve bilimsel değerlendirmesini elbette çeşitli bilim insanları yapıyorlar tabi. Ancak benim üstünde durmak istediğim konu , değişen dünyanın insanlarda ki mutsuz teslimiyet kavramını da alıp götürmüş olması.

Günümüzde bireyler içinde bulundukları durumlardan yaşadıkları duyguları belirleyebilmekte, kendilerine etkilerinin farkına varabilmekte ve değişiklik arzusu duymak aşamasına ulaşmakta bir farkındalığa sahipler. Bunun olumlu yönleri olduğu gibi olumsuz bir takım etkileri de yaşantılara hızla yerleşmekte.

Mutsuz teslimiyet kavramı ile değişiklik ihtiyacı arasında hızlı sıçrayışlar yaşanılan bir dönemdeyiz daha çok. Geliş gidişler arası geçen bir dönem olarak günümüz, daha çok bireylerin hayatlarında değiştirilmesi gereken bir şeyler olduğu, temelde ki mutsuzluk, depresyon vb. duygularının bu alanlarda ki sorunlarından kaynaklandığını belirleme ve kontrol edilemeyen şartların itelemesi ile kurulmuş hayat çerçevesine olan razılığın minimuma indiği günler olarak tanımlanabilir.

Sınırların kalktığı, değişimin hızlıca mümkün olabildiği ve artık çerçevelenmiş hayatlara hapsolmak istemeyen bilinçlerin yaygınlaştığı günler yaşıyoruz. Geçiş dönemi belki de bu günler. Tabi her geçiş döneminde olduğu gibi bu dönemde ciddi adaptasyon sorunları, kaybolmuşluk hissi, hem artan özgürlük duygusu hem ne yapacağını bilememe ile gelen şaşkınlık, bilinen durumların verdiği güvenlik duygusundan bilinmeyen ama arzusu hissedilen değişimin istediği cesaret duygusu gibi karmaşık duygular ortalıkta kol gezmekte. Bir an çok istediğiniz ve hemen atmaya karar verdiğiniz bir adımı, bir bakmışsınız tamamen farklı algılıyor ve reddediyorsunuz.

Toplumsal değerlerle yaşadığımız günler artık gerilerde kalıyor. Kişisel değerler üstüne hayatımızı kurma ve yönlendirme dönemleriyle baş başayız artık. Uzun dönem genel değerlerle yaşadığımız içinde kişisel değerlerimizi bulmakta zorlanıyoruz.

Artık yaşam bizden toplumsal değerlerle uyumlu ancak kişisel değerlerimizi ön planda tutan ve daha dengeli yaşamlar kurmamızı bekliyor.

Umut Kisa

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuş ve yüksek lisansını “Yönetim ve Organizasyon” alanında tamamlamıştır. Bugün itibariyle Bilgi Üniversitesi’nde iletişim alanında doktorasını sürdürmekte ve Paul Ekman Group’ta “İletişim ve Davranış Analizi” alanında Post Graduate çalışmalarına devam etmektedir. Çalışma hayatını Koç Finansal Hizmetler, Deloitte ve Alstom gibi şirketlerde sürdürmüş olan Umut Kısa, bir Sabancı Şirketi’nde icra kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. 2012 yılında Para dergisi tarafından Türkiye’nin en etkili koçlarından biri olarak gösterilmiştir. Pennsylvania ve North California Hellinger Institute’den -Kalıtsal Aile Travmaları- eğitimi almıştır. Dünyaca ünlü profesör Paul Ekman tarafından geliştirilen Duygusal Beceriler ve Yetkinlikler (Emotional Skills and Competencies - ESaC) ve Doğruluğu ve Güvenilirliği Değerlendirmek (Evaluating Truthfulness and Credibility - ETaC), Yüz Tanımlama Sistemi (Facial Action Coding System – FACS) eğitimlerini tamamlayarak Paul Ekman tarafından “Uluslararası Eğitmen” statüsünde onaylanmıştır. Koçluk alanında ICF tarafından verilen MCC ünvanına sahip dünyadaki 400 kişiden, Türkiye’de ise 5 kişiden biridir. "AHUNA" ve "US'TA YOL" ve "KENDİNİ İŞTEN FETHET" adlı kitapları bulunmaktadır.

Takip etmek isterseniz aşağıda yazarın sosyal medya hesaplarını bulabilirsiniz.   

Facebook ,  Twitter , Instagram , Medium , Linkedin

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık