Menu

Doktorunuzun sizinle ilişkisi nasıl?

Sağlık çalışanları için iletişimin ve ilişki kurma becerisinin ne kadar önemli olduğunu kimse yadsıyamaz. Peki Türkiye'de sizce bu ilişki kurma becerisi konusunda güzide tıp fakültelerinin mezunlarının durumu nedir. Doktorunuz sizi gerçekten anlayabiliyor mu? Duygusal becerileri ne alemde?

Sağlık çalışanları için iletişimin ve ilişki kurma becerisinin ne kadar önemli olduğunu kimse yadsıyamaz. Peki Türkiye'de sizce bu ilişki kurma becerisi konusunda güzide tıp fakültelerinin mezunlarının durumu nedir. Doktorunuz sizi gerçekten anlayabiliyor mu? Duygusal becerileri ne alemde?

Anemnezi anı…  Bu kelime sağlık sektörü dışında olanlar için çok anlamlı olmayabilir ancak teşhis ve tedavi için kilit önemde bir sözdür, eğer merak ediyorsanız anlamını makalemiz içerisinde bulacaksınız. 

Toplumları oluşturan bireylerin ve dolayısı ile toplumların en büyük zenginliği sağlıktır. Ülkeler gayri safi milli hasılalarını; bireyler de gelirlerinin önemli bir kısmını sağlık harcamaları için kullanmaktadırlar.

Dolayısı ile sağlık hizmetlerinin maliyeti ülkeler ve bireyler için önemli olmuştur.

İronik olan da sağlık hizmetlerinin tesadüfi olması ve stoklanamamasıdır.

Gerek sağlık kurumlarının sundukları hizmet içeriğinin tesadüfi olması ve stoklanamaması ve gerekse hesaplanamayan maliyetleri nedeniyle oldukça dinamik bir ortamda hizmet sunan, karmaşık örgütler olduğunu görmek hiç de zor olmasa gerekir.

Sağlık Kurumlarının maliyetlerini oluşturan hasta yatağı, yatan hasta, taburcu olan hasta, yatılan gün sayısı, maksimum yatılan gün sayısı, atıl gün sayısı gibi konularda hastaneler ekonomik ve verimli bir de üstelik etkili bir şekilde 24 saat kesintisiz hizmet üretmek durumundadırlar.

Tüm bu kapasiteleri etkin kullanmanın yolu ise aslında hasta yatışının çoğunlukla gerçekleştiği polikliniklerde olmaktadır.

Poliklinikler, servis ve acil yoğun bakım hizmetlerini laboratuvarlardan ayrı düşünmemek gereklidir. Çünkü teşhis ve tedaviye temel teşkil eden bulguların saptandığı yerlerdir laboratuvarlar.

Polikliniklere gelen hastalar ve yatmasına karar verilen hastalar ile cerrahi müdahale kararı alınan hastalar, hastanelerin önemli maliyetlerinden birisi olan; hastanede kalış günlerini dolayısı ile hastanelerin verimliliğinin ölçülmesinde kullanılan önemli parametreleri de oluşturmaktadır.

Hastanelerin fiili kapasite ile teorik kapasiteleri, yatan hasta oranları, ortalama kalış günleri, yatak devir hızları, doluluk oranları, ölüm hızları, beyin ölümleri, gereksiz ameliyat hızları, otopsi hızları gibi çeşitli formüllerle hesaplanarak bulunan oranlar aslında hastaneler hakkında verimli/verimsiz gibi konularda sonuçlar çıkarabilmemiz açısından önemli veriler sağlamaktadır.

Bir hastanın ister polikliniğe gelsin ister acile; yukarıda bahsi geçen verileri oluşturan çalışmanın başlama anı; yani doktor ile hastanın ilk görüştüğü andan sürecin sonuna kadar giden andır. Ancak ilk an; karşılıklı birbirleriyle bilgi transferi yapılan ilk an yani “anemnezi” oldukça önemli bir andır. Sürecin yolunu belirleyen o an; eğer arada doğru iletişim modeli yoksa, birbiri ardına yanlış ve hatalı yollara hatta pek de istemediğimiz sonuçlara gidebilmektedir. Hatta ölümlere…

Ne yazık ki ülkemizde halen Tıp Fakültelerinde iletişim dersi okutulmamaktadır.

Oysa anemnezi anında doğru soru teknikleri ile hastanın rahatsızlık tarifinin doğru yapılması zincirleme olarak süreci etkileyecek ve bu da aslında kaynakların optimal kullanılmasına olanak sağlayacaktır.

En önemli katkı da “İnsan Sağlığı” adına yapılacak olan katkı olacaktır.

Doğru soru teknikleri ve etkin dinleme Profesyonel Koçluk eğitimlerinde öğretilen önemli tekniklerden olup; Tıp Fakültelerinde okutulmayan “iletişim becerilerimize” olan katkısı da şüphesiz çok olacaktır.

Tıp Fakültesi son sınıf öğrencilerinin doktor olan koçlardan mentor koçluk almaları mesleki beklentileri ve kendi değerleri arasındaki dengelerin kurulmasını sağlayacak ayrıca deontolojik bakış açılarına ve Hipokrat yeminlerine bambaşka bir anlam katacaktır. Sonucunda da hastaları ile iletişim kaliteleri artacaktır. Önümüzdeki dönemde medical coaching (sağlık koçluğu) gibi alanların çok daha ön planda olacağını düşünüyoruz. 

 

1 yorum

 • Y.Açıkbaş

  Y.Açıkbaş

  Yorum Linki Pazartesi, 29 Aralık 2014 14:23

  Hayatta ; Doktara polise avukata ve mali musavırıne asla guvenmeyeceksın....
  Hepsinin canı cehenneme : )
  Bu 4 meslekte altyapı " yalan " üstüne kurulmuştur.
  Tersini söyleyen varsa oda yalancıdır...

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık