Menu

Nasıl bir babasınız?

Tüm Babalara;

Yüzümü nereye dönsem,

Sadece boş ellerimi görürüm,

Önce seni alıp, sonra kaybettiğim,

o günü hatırlarım.

Bugün babalar günü, ben de düşündüm bir an için çocuğuma ne vermeliyim, ne verirsem bugün benim babama karşı hissettiklerimi o da bana karşı hisseder, yani benimle gurur duyar.

Konuştuğum iletişimde olduğum insanlardan edindiğim izlenim, ilginç bir şekilde kendi ebeveynlerimizin genellikle izlerini takip ettiğimiz yönünde…. zaman zaman da tam tersi yönde de gidiyoruz. Aslında Bert Hellinger’in ya da Eric Bern’in çalışmaları da bunu destekliyor.

Geçenlerde dikkatimi çekmişti Soma’da kazada ölen Başmühendis Mehmet Efe’nin dedesi de aynı adı taşıyordu ve dedesi de 47 yıl önce başka bir maden kazasında hayatını kaybetmişti. İlginç, hem isim hem kader… Ve ölenin acısı başka bir yerde ama küçükken babasını, büyükken ise oğlunu kaybeden her ikisini de kaybederken başlangıcı ve bitişi olan tamamlanamamış 47 yıl. Başlangıç ve bitiş…

Aslında genç yaşta babasını kaybeden birinin kendi çocuğunu babası yerine koyması, ismini vermesi pek de az karşılaşılan bir durum değildir. İsim vermek, kaderi de vermek anlamına gelir mi bilinmez ama bu olayda tesadüfler mi yoksa ilginç kader oyunları mı dersiniz, size kalmış… Babanızı unutamayıp adını veriyorsunuz ama sonra adını verdiğiniz oğlunuzu da kaybediyorsunuz. Daha acısını tahayyül bile edemiyorum.

Düşünceler düşünceleri takip eder ve yine kendi babam aklıma gelir, yüksek eğitimli sayılmazdı, beni çok severdi ancak bana verdiği en büyük hediye hayallerinin peşinden giden biri olmasıydı. Benim rol modelim oldu ve kendi hayatımda neyi başarmış olursam olayım bu rol modelin hep beni cesur, risk alan, hayallerine sarılan biri yaptı.

Bende kendi kendime çocuklarım için yapabileceğim şeyin ne olduğunu sorduğumda aşağıdaki cevabı veriyorum;

İyi okullarda okutmak, çok oyuncak almak, ya da geçimini sağlamak için kendi hayallerimi takip etmeyi bırakmak ve hatta bunun için “çoluk çocuk var nasıl risk alayım da istediklerimi yapayım” diyerek cesaretsizliğimi rasyonelleştirmek onun için yapabileceğim en iyi şeyler değil bence… Bence yapabileceğim en iyi şey kendi hayallerimi gerçekleştirip başarısızlığı sadece geri bildirim olarak alarak yoluma devam etmek. Onun için hayallerime ulaşmak, hem kendim hem onun için. Çünkü ancak öyle her ikimizde mutlu olacağız. Yoksa büyük olasılıkla o da benim kaderimi takip edecek.

Yani asıl soru ben kızım için ya da oğlum için nasıl bir baba modeliyim. Hayallerini takip eden mi yoksa hep razı olan mı?

Bunlar benim kendim için belirlediklerim sizin için doğru olanlar konusunda ise hiç bir fikrim yok, isterseniz sizde aşağıda ona nasıl bir baba ya da ebeveyn olmak istediğinizi yazabilirsiniz.

Umut Kisa

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuş ve yüksek lisansını “Yönetim ve Organizasyon” alanında tamamlamıştır. Bugün itibariyle Bilgi Üniversitesi’nde iletişim alanında doktorasını sürdürmekte ve Paul Ekman Group’ta “İletişim ve Davranış Analizi” alanında Post Graduate çalışmalarına devam etmektedir. Çalışma hayatını Koç Finansal Hizmetler, Deloitte ve Alstom gibi şirketlerde sürdürmüş olan Umut Kısa, bir Sabancı Şirketi’nde icra kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. 2012 yılında Para dergisi tarafından Türkiye’nin en etkili koçlarından biri olarak gösterilmiştir. Pennsylvania ve North California Hellinger Institute’den -Kalıtsal Aile Travmaları- eğitimi almıştır. Dünyaca ünlü profesör Paul Ekman tarafından geliştirilen Duygusal Beceriler ve Yetkinlikler (Emotional Skills and Competencies - ESaC) ve Doğruluğu ve Güvenilirliği Değerlendirmek (Evaluating Truthfulness and Credibility - ETaC), Yüz Tanımlama Sistemi (Facial Action Coding System – FACS) eğitimlerini tamamlayarak Paul Ekman tarafından “Uluslararası Eğitmen” statüsünde onaylanmıştır. Koçluk alanında ICF tarafından verilen MCC ünvanına sahip dünyadaki 400 kişiden, Türkiye’de ise 5 kişiden biridir. "AHUNA" ve "US'TA YOL" ve "KENDİNİ İŞTEN FETHET" adlı kitapları bulunmaktadır.

Takip etmek isterseniz aşağıda yazarın sosyal medya hesaplarını bulabilirsiniz.   

Facebook ,  Twitter , Instagram , Medium , Linkedin

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık