Menu

Ardında Kalanlar İçin de Umut Olabilmek

Geride bıraktıklarını düşünmek Geride bıraktıklarını düşünmek

Yakın zamanda aldığım bir haberden sonra gerçekten çok üzüldüm. İsim veremeyeceğim ancak çok önemsediğim ve Türk İş Dünyası için önemli olduğunu düşündüğüm birini maalesef kaybettik. Kaybettik ama yazımın sebebi onu kaybetmek değil.

Ölüm haberini alır almaz, bir anda onunla olan tüm geçmişimiz gözlerimin önünden geçti. Onunla ilgili iki hikayeyi çok net olarak hatırlarım.

Mevzuatın ve mevzuat değişikliklerinin çok olduğu bir alanda çalıştığı için bana durmadan hatta bıkmadan şunu söylerdi. “Umut biliyor musun? Dünyaya yeniden gelirsem bu sefer imam olacağım.” Neden diye sorduğumda da; “Çünkü mevzuat hiç değişmiyor” derdi.

Hatırladığım ikinci hikaye ise ailesi ile ilgili anlattığı şeydi. Yurt dışında özellikle aile şirketleri konusunda doktora yapan biri olduğundan oldukça iyi öğrenim görmüş ve bilgili biriydi. Bir gün sigorta şirketlerinden birinin karşısına dikilmiş ve demiş ki; “Bana acilen 1 Milyon dolarlık bir hayat sigortası yapmanızı istiyorum” Hemen ilgilenmişler ama sormuşlar neden diye… Hemen de anlatmaya başlamış… “Benim bir kardeşim var ve ikimiz ortağız, şirketimiz artık çok büyüdü… Eğer yarın ölürsem, eminim eşim ve kardeşim arasında anlaşmazlıklar ve husumet olacak… Yani ben öldükten sonra ailem maddi sıkıntı yaşayabilir… Daha da önemlisi şirketlerimde ki hisselerin devri için miras intikal vergisinin ödenmesi gerekiyor… Bu ikisi için lütfen öldükten sonra aileme bu parayı verin… Bu olay gerçekleştiğinde tabi ki ortada ölüm tehlikesi de yok. Ancak rüyasında eşi ile kardeşinin anlaşamadığını görmüş… Bütün mesele de bu zaten.

Ne kadar belirttiğim kişi bugün hayatta olmasa ve kendi hayatı ve oluşacak husumetle ilgili öngörüleri doğru çıkmış olsa da, sürdürülebilir bir yapı yaratabilmek için ne kadar çalıştığını ve neler yaptığını gözlemleyebiliyorum. Tüm üzüntüme rağmen, istediklerini yapabilmiş olması ve ailesine hem maddi hem de manevi miras bırakabildiğini görüyorum.

Ailesi tabi ki çok üzgün ancak kendilerini ne kadar sevmiş olduğunu da şüphesiz biliyorlar. Birlikte çalıştığım insanlar arasında benim için en keyifli, espri yeteneği yüksek ve sürdürülebilirliğe önem veren değerli biriydi.

Yine de bunun başıma geldiğini düşünmeden de edemiyorum. Benim ardımda bırakacaklarımı düşünmem için iyi de bir ders içeriyor bu hikaye.

"Family means no one gets left behind or forgotten."   David Ogden Stiers 

 

Umut Kisa

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuş ve yüksek lisansını “Yönetim ve Organizasyon” alanında tamamlamıştır. Bugün itibariyle Bilgi Üniversitesi’nde iletişim alanında doktorasını sürdürmekte ve Paul Ekman Group’ta “İletişim ve Davranış Analizi” alanında Post Graduate çalışmalarına devam etmektedir. Çalışma hayatını Koç Finansal Hizmetler, Deloitte ve Alstom gibi şirketlerde sürdürmüş olan Umut Kısa, bir Sabancı Şirketi’nde icra kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. 2012 yılında Para dergisi tarafından Türkiye’nin en etkili koçlarından biri olarak gösterilmiştir. Pennsylvania ve North California Hellinger Institute’den -Kalıtsal Aile Travmaları- eğitimi almıştır. Dünyaca ünlü profesör Paul Ekman tarafından geliştirilen Duygusal Beceriler ve Yetkinlikler (Emotional Skills and Competencies - ESaC) ve Doğruluğu ve Güvenilirliği Değerlendirmek (Evaluating Truthfulness and Credibility - ETaC), Yüz Tanımlama Sistemi (Facial Action Coding System – FACS) eğitimlerini tamamlayarak Paul Ekman tarafından “Uluslararası Eğitmen” statüsünde onaylanmıştır. Koçluk alanında ICF tarafından verilen MCC ünvanına sahip dünyadaki 400 kişiden, Türkiye’de ise 5 kişiden biridir. "AHUNA" ve "US'TA YOL" ve "KENDİNİ İŞTEN FETHET" adlı kitapları bulunmaktadır.

Takip etmek isterseniz aşağıda yazarın sosyal medya hesaplarını bulabilirsiniz.   

Facebook ,  Twitter , Instagram , Medium , Linkedin

Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık