Menu

Nefret Ettiğiniz Bir İşte Çalışmak İçin 12 Neden

Geride bıraktıklarını düşünmek Geride bıraktıklarını düşünmek

“Sevdiğin işi yap, para arkasından gelir”, fikrini kim ortaya attıysa tam bir cahil olmalı. En büyük cahilliği ise insanların mutlu olmak istediğini zannetmesi. Mark Mao "İnsan mutlu olmayı seçer" sözünü zehirleyici olarak görüyor. Seçemeyenler kendilerini daha da kötü hissediyorlar.  

Yapılan bir araştırmaya göre her iş ilanı için 1.7 iş arayan insan var. Bu demek oluyor ki iş sayısı işsiz sayısından daha çok. Bu yüzden nefret ettiğiniz işi yapmanız size en azından iş sağlıyor. Size neden nefret ettiğiniz bir işte çalışmanız gerektiğine ilişkin 12 neden hazırladık. 

Bu arada size neden mutlu olacağınız bir iş yapmanız gerektiğine ilişkin önemli yönetim gurularından tavsiyeler almış olabilirsiniz. Hepsini Boş verin ve sadece önerilerimize kulak verin.  Bakalım siz ne düşüneceksiniz?

1.SEVDİĞİNİZ BİR İŞTE DAHA MUTLU OLURSUNUZ ANCAK DEĞİŞİM ZORDUR.

Mesleğinizi ya da iş alanınızı sevmenin önemi her geçen gün artıyor. İş hayatı ile kişisel hayat arasındaki çizgi netliğini kaybettikçe meslekte mutluluk ve gelişme, maddi kazanç kadar önemli hale geldi. İnsanlar sadece bilgisayarda klavye tuşlarına basıp durmak değil değişik bir şeyleri yapmak istiyorlar- buna kendi hayatları da dahil. Ancak değişim zordur ve sancılıdır, çaba gerektirir, yorulursunuz. Üstelik bu değişimler sırasında yaşayabileceğiniz maddi zorlukları saymıyoruz bile... 

2.DAHA ÜRETKEN OLURSUNUZ.

Çalışmalar göstermiştir ki işine angaje olan insanların üretkenlik oranı daha yüksek. Özellikle de işverenlerin çalışanlardan beklentileri daha fazla olduğu için, işini sevmek, işin zorlukları ile baş edebilmek konusunda çok faydalı oluyor. Üretkenlik sizden çok işvereniniz için gerekli. Siz üreteceksiniz ama başkaları kazanacak. Kim dünyaya faydalı olmak ister ki.

3. DAHA MOTİVE OLURSUNUZ.

Sevdiğiniz iş hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda size ekstra motivasyon sağlar. Hedeflerinize ulaştığınızda başarı duygusu çok çarpıcıdır. Ancak bazen motivasyonunuz o kadar yüksek bir düzeye çıkar ki, tatilde bile çalışmak istersiniz. Şöyle sakin kafayla bir gün bile tatil yapamazsınız. 

4. DİĞER İNSANLAR İÇİN BİR MOTİVASYON KAYNAĞI OLURSUNUZ.

İşini gerçekten seven birinin iş sırasında şikayet etmesi ya da en az seviyede çaba göstermesi diye bir şey söz konusu değildir. Aksine sürekli işiyle meşgul olacak ve iş arkadaşlarını çalıştığı kuruluşun misyon ve hedefleri konusunda motive etmekle ilgilenecektir. Halbuki sigara molalarında iş yerinden ya da arkadaşlardan şikayet etmezsen günün ne keyfi kalır, arkadaşlarla neyi konuşabilirsin ki.

5. AİLENİZ VE ARKADAŞ ÇEVRENİZ SİZE SAYGI DUYAR.

Çalışan bir anne ya da baba olarak çocuklarımıza rol model olmak çok önemli. Çocuklar işlerimize karşı hissettiklerimizi de kopyalarlar ancak kim çok çalışan bir evlat ister ki, düşünsenize işini seven biri yaşlılığınızda huzur evine sizi ziyarete gelir mi? Size vakit ayırabilir mi?

6. ZİHİN SAĞLIĞINIZI DAHA İYİ HALE GETİRİR.

Sevdiğimiz işi yapmak önemli çünkü bu sayede iş hayatımız bir anlam ve amaç kazanır ki bu da iyi bir psikoloji ve sağlık ile ilişkilidir. Tabii bu ülkede iyi bir psikolojiyle kalınabilirse, işten çıkışta yeniden bir sürü problemle karşılaşıp delireceğimize hiç akıllanmayalım daha iyi derim ben.

7. SÜREKLİ YENİ ŞEYLER ÖĞRENMEK VE GELİŞMEK İSTERSİNİZ.

Eğer işinize tutkuyla bağlıysanız, onunla ilgili her şeyi öğrenmek için ilgi duyarsınız. Bu sadece sizi şevk etmekle kalmaz aynı zamanda günlük hayatın sıradan işleriyle baş etmenize yardımcı olur. Söylediklerimin tam inek tipli öğrenciler için olduğunu fark etmişsinizdir.Yeni bir şeyler öğrenmek, kendini geliştirmek çaba gerektirir. Kim bu çabayı vermek ister ki... 

8. DAHA ETKİLİ BİR LİDER OLURSUNUZ.

Yaptığınız işe derin bir bağlılık duymadan diğer insanları bir araya getirip sizi takip etmelerini sağlamanız mümkün değildir. İşinizi seviyorsanız insanlar bunu fark eder. Nasıl performans gösterdiğiniz bulaşıcıdır. Coşkulu olun, çok çalışın, başarısızlık diye bir seçenek olmadı fikrini yayan bir ekip kurun başaracaksınız. Ancak unutmamanız gereken liderliğin çok yorucu olduğudur, insanlarla uğraşır ve onlara dokunmak zorunda kalırsınız. Ben size insanların problemlerinin hiç bitmeyeceğini ve hayatınızı zaman zaman zindana çevireceklerini şimdiden söyleyebilirim. 

9. YENİ İŞ ALANI İMKANLARI SİZİ HEYECANLANDIRIR.

Yeni bir iş alanında olmak heyecanınızı artırır. Bu bazen iyi bir şeydir ve genellikle yataktan hevesle kalkmanızı sağlar. Ancak sonrasında yoğun trafik, problemli insanlar siz de ne heves ne istek bırakır. Buna fazla güvenmeyin derim ben. 

10. İŞİNİZ SİZE SIKICI GELMEZ.

Yaptığınız işten zevk almak önemli. İşinizi sevdiğiniz zaman çalışıyorsunuz gibi gelmez. Kendi işinize sahip olmanın getirdiği dert ve çilelerin üstesinden kolaylıkla gelirsiniz. Ancak önceki maddelerde söylediklerim bunun için de geçerli, hep başkasına çalışıyorsunuz, hep başkasına fayda yaratıyorsunuz. 

11. DAHA İYİ HİZMET VERİRSİNİZ.

Tutkunuz alanınızda en iyi olmaya dönüşür.  Tutku ve hırs üstün müşteri hizmeti ile sonuçlanır. Müşteriniz mutlu olur. İşin kötü tarafı ne yaparsanız yapın ya patronunuz ya da müşteriniz mutlu oluyor. Pek siz ne zaman mutlu olacaksınız. Tabii ki hiç bir zaman...

12. DAHA DA BAŞARILI OLMAYA ÇALIŞIRSINIZ.

Yaptığınız işi sevdiğinizde kendinizi zorlarsınız. Vizyonunuzu elde etmek için kendinizle yarışırsınız. Başkalarıyla yarışmak sizi yeterince yormamış gibi bir de kendinizle yarışmak. Aman Allah'ım düşünmek bile istemiyorum. 

Eğer bu nedenler sizi tatmin ediyorsa üzerinde düşünme vakti gelmiş demektir. Belki daha da nefret ettiğiniz bir iş bulmanın zamanı gelmişte geçiyor bile olabilir. İşinizden daha fazla nefret daha pozitif sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır. Emin olabilirsiniz. 

Her birimizin mutlu olacağımız işi seçmekle ilgili bir hikayesi, mutlulukları ve kızgınlıkları var. Bizler meslek seçerken elimizde bizim hangi meslekte mutlu olacağımıza ilişkin ölçüm ve destek araçları yoktu. Bu yüzden nefret ettiğimiz işlerde daha iyi olduk, ona alıştık. Çocuklarımız bizden daha şanslılar. Özellikle başlatılan İzotomi Projesi gelecekte çok daha mutlu insanlar olmasını sağlayacaktır. Eğer meslek seçimi aşamasında bir çocuğunuz varsa size İzotomi'yi mutlaka incelemenizi tavsiye ederim.  

 

 

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık