Menu

Takımlar Neden Başarısız Olurlar? İşte 5 Sebep

Risk Almak Risk Almak

Günümüzde takımlar halinde geçirdiğimiz zaman oldukça fazla. Hatta yönetim kademelerinde yükseldikçe bu oran daha da artıyor. İşte bu takımlar; üretkenlik ve morali arttırma veya yok etme gücüne de sahipler.

Etkin çalışabilen takımlar, bir bireye göre daha iyi kararlar alabilir, daha karmaşık problemleri çözebilir ve yaratıcılığı arttırmada, beceri geliştirmede daha ileriye götürebilirken, genellikle beklenen olmaz ve takımların performansının düşük olmasından şikayet eder buluruz kendimizi.

Peki, bu kadar önemine ve verimliliğine inandığımız takımlar ne oluyor da başarısız oluyor? İşte size belli başlı sebepler:

1. Takımın amacının tüm takım üyeleri tarafından biliniyor ve benimseniyor olmaması:

Eğer takımın bir üyesi bile takımın amacını anlamamış veya inanmamış ise o üyeden takıma hiç bir katkı gelemeyeceği gibi takım da ilerleyemeyecektir.

2. Takım üyelerinin birbirlerine karşı sorumlu oldukları öğelerin neler olduğuna karar verilmiş olmaması:

Yani takımda kimse kendi görevini bilmiyor, hangi üye neden sorumlu bilinmiyor olması. Kısaca görevlerin en baştan açıkça belirlenmemesi (belirtilmemesi) takımlarda kaosa neden oluyor.

3. Takımın bir planının olmaması:

Bir takımın en başından itibaren bir planı olmalı. Amaçları doğrultusunda varmak istedikleri hedefe ulaşabilmeleri için iş gücünü, kaynaklarını ve ne kadar desteğe (üst yönetimden de olabilir) ihtiyaç duyduklarını belirlemeleri gerekir.

4. Uyuşmazlıklarla baş edememe:

Neredeyse her takım uyuşmazlıklarla baş etmede zorlanıyor. Takım üyeleri öğrenmeye açık olmalıdırlar. Takım içinde var olan her şey öğrenme fırsatı yaratır. Farklılıklara değer vermelidirler. Çünkü; yaratıcılığın özünde farklı bakış açıları vardır ve takım üyeleri, takımı bir bütün olarak görmelidirler. Yani “Sen-Ben” yerine “Biz” olarak düşünmelidirler. Bu durumda takım liderine çok iş düşüyor.

5. Takımlarda etkin bir liderin olmaması:

Liderin etkin olmaması takımı hedefinden uzaklaştırıyor. Takım ihtiyaçlarını ve takımın gelişim aşamasını değerlendirme becerisi olan (iyi bir gözlemci), farklı liderlik davranışlarını kullanabilme becerisi olan (esnek) ve takımın ihtiyaçlarını karşılayabilme becerisine sahip(uyum) olan takım liderlerine ihtiyaç duyuluyor. Çünkü; bu yetkinlikleri ortaya koyabilen takım lideri bir takımda olmazsa olmaz GÜVEN’i yaratmış oluyor. Güven; takım üyelerinin rekabet etme, yargılama ya da suçlama yerine birlikte çalışmayı ve “Biz” olmayı sağlıyor.

Özünde bu kadar basit olan “Takımlarda Yüksek Performans” uygulamaya gelince hem takım liderini hem de üyelerini çok zorluyor. Belki de ilk yapmanız gereken şu:

- Ben bu takıma ait miyim, bu takımda var olmak istiyor muyum, bu takımın gitmek istediği hedefe gitmek istiyor muyum? Bu soruların cevaplarını alırsanız gerisi kolay... 

Fügen Albayrak, ACC

Sola Unitas Academy

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık