Menu

Farkındalığın Ritmi : "Dansola"

Malum, yaz ayları birçoğumuz için “düğün sezonu” anlamına geliyor. Açık havada tiril tiril kıyafetlerimizle, önce la Cumparsitayla başlayan ürkek adımlar, sonrasında günümüz hitlerinde sağa sola “cool” salınmalar, ardından belki bir Life is Life, bir Michael Jackson / Madonna hiti ile seksenlere dönüş ve kaçınılmaz son: Damat halayı, Angaranın bağları ve kahretsin dostum, bazen yalnızca biraz kasap havası...

Gelin birbirimizi kandırmayalım, biz düğün değil oyun derdindeyiz. Kurtlarımızı böyle güzel başka nerde dökebiliyoruz allasen? Şıkır şıkır giyin, salla çalkala, zıpla yuvarlan...oooh! Doğru soru hangisi şimdi siz söyleyin?

a.           Benimle evlenir misin?

b.           Benimle dans eder misin?

Ay çok tatlısınız hepiniz, maşallah, evlenilir de eğlenilir de hepinizle. Ama ben ikinci soruyu soruyorum sizlere. Evet, sizi dansa davet ediyorum. Altından neler çıkacağını ise şu kelimelere sığdıramam. Ay ne mutlu ki dans var. Kelimelerin sınırından şöyle yandan yandan kıvırtarak kurtuluveriyor insan.

Gelin gelin, biraz anlatayım. Ne mi yapacağız? Bir kere, hazır olmayan gelmesin, çok ama ÇOK eğleneceğiz. Bol bol oynayacağız. Ve dans edeceğiz. Ikisinin birbirinden nasıl farklı, nasıl aynı olduğunu anlayacağız. Anlamayana tango bedava.

Bedeniyle barışık olmak isteyen var mı? Şöyle bir aynaya bakıp da “taş gibisin kızım be!” diyebilmek isteyen? Hiçbir yerini saklama ihtiyacı duymadan dimdik yürümek, kaslarını şişirmeden de ne kadar heybetli ve süper bir adam olduğunu etrafa gösterebilmek isteyen? Bedeniyle barışamayana flamenko bedava.

Kendimi kasmasam artık da aayyyh şöyle bir bıraksam, ama düşmesem der misiniz mesela hiç? Sağa sola çılgınca salınsam ama dağılmasam? Hem bedenen hem ruhen? Bir ağaç gibi hür olsam ama bir orman gibi de eş-dost-sevgili sarıp sarmalansam, sevgi arsızı olsam? Ama ama kişisel alanım bana kalsa, özgürlüğümü kimselere vermesem? Birey ve ama takım arkadaşı olmanın keyfini sürsem? Süremeyene benden caz dans bedava.

Hem fiziksel hem de manevi “duruşunun” farkına varmaya cesaret eden var mı aranızda? Varsa ona benden modern dans da bedava.

Güven ve şefkat dolu ilişkilerim olsun diyorsunuz di mi sizde? Peki hiç böyle çıplaklıkla baktınız mı acaba neyi kast ettiğinize ve bunların ne anlama geldiğine? Güvenin de şefkatin de bu kadar kolay bulunabildiğini hiç fark ettiniz mi? Şu meşhur SİNERJİden adeta sarhoş oldunuz mu hiç? Olmayana benden salsa, hatta rueda!

Çocukluğuna yeniden dönmeyi hayal eden var mı içinizde? Var, biliyorum. O sonsuz neşe, o yargılamadan merak eden ve deneyen zıpırlık! Ha, ama bilirim, yaş aldıkça bilge de olmak istiyor insan. Nice kadim kültürlerin bilgeliğinden faydalanmak belki de...bilir misiniz ki en eski adetlerden biridir, her kültürde, bir araya gelip dans etmek? “Yaşasın, çocuksu bir bilgeyim” diye zıp zıp zıplamayana benden bir güzel bir Afrika dansı...

Peki ya biraz sussak hepimiz? Sessizlikte huzuru bulsak? Yaptığımız herşeyin, koçluğun, işimizin bir dans olduğunu bu sakinlikte farketsek. Şu kocaman bedendeki bir küçücük ağızdan dünyaya kendimizi anlatmak yerine o koskoca bedeni bir enstrüman gibi çalarak, hiç çabasız, öylece yalınlıkla, kendimizi anlatsak? Susarak ama oynayarak anlaşsak? Söz veriyorum, “bunu yapamıyorum” diyene benden güzel bir kontak doğaçlama.

Gelin, kendi ritmimizi bulalım, hayatın ritmiyle uyumu yakalayalım.

Biliyorum, yerinizde duramıyorsunuz.

Haydi gelin, bu sonbahar kaçalım buralardan, bedenimize sığınalım.

Diz çöküp soruyorum:

Benimle dans eder misiniz?

Eğer dans etmek isterseniz Dansola : Farkındalığın Ritmi için buraya tıklayıp çok daha fazla bilgi alabilir ve kayıt yaptırabilirsiniz. Buraya dediğimiz yer tıklanmadıysa, buraya da tıklayabilirsiniz. 

Ceren Yalın

Ceren Yalın, Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı’nda tamamladığı lisans eğitiminin ardından Amerika’da üniversite okumak isteyen öğrencilere SAT ve TOEFL öğretmenliği yapmış, ardından 5 yıl İstanbul Amerikan Başkonsolosluğu’nda çalışmıştır. Bu esnada, Boğaziçi Üniversitesi Dans Kulübü’nde (BÜDANS) Latin danslarıyla başladığı dans hayatına kesintisiz devam etmiş, dağarcığına bale, modern ve çağdaş dans, flamenko, caz dans ve dans terapi gibi teknikleri de eklemiştir. Dansın ciddi bir hobiden öte tutkusu olduğunu fark ettikçe, hem dansçı hem de dans eğitmeni olarak kendini geliştirme çabalarını arttırmış, 2007 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Türkiye Dans Federasyonu’ndan Sosyal Danslar antrenörlüğü unvanını almıştır. 2010 yılında dansı birincil kariyeri haline getirip Amerika’nın ünlü stüdyolar zinciri Fred Astaire Dans Stüdyoları’nin eğitmen kadrosuna katılmıştır. Bu sayede, Amerika’da ergenlik çağında eşli danslar üzerinden yaşam becerileri öğretmeyi hedefleyen Dancing Classrooms programıyla tanışmış ve dansın insan gelişimindeki önemine dair yaşadığı farkındalık kariyerinde en önemli dönüm noktası haline gelmiştir. Harvard Üniversitesi Extension School’da Gelişim Psikolojisi dersleri almış ve bu alana yönelmiştir. Koç Üniversitesi’nde tamamladığı Gelişim Psikolojisi yüksek lisans tezini Prof. Çiğdem Kağıtçıbaşı ile başarı ve değişebilirlik algısı, bunun ergenlik çağında gelişimi ve bu gelişimde ailenin rolü üzerine yazmıştır. Ardından Tufts Üniversitesi’nde (A.B.D.) ergenlikte pozitif gelişim alanının öncü ismi Prof. Richard Lerner ile doktora çalışmalarına başlamıştır. Prof. Dr. Lerner’ın araştırma laboratuarı Institute for Applied Research in Youth Development’ta (Ergenlikte Gelişim - Uygulamalı Araştırma Enstitüsü) yapılan araştırmaların bir parçası olarak ergenlik çağında aile ilişkileri; başarı, değişebilirlik ve gelecek algısı; hareket ve yaratıcılık içeren aktivitelerin pozitif ergen gelişimine katkısı gibi konularda çalışmalar yürütmektedir.

Doktora çalışmalarına İstanbul’dan devam ederken, Sola Unitas Academy'de temel koçluk, öğrenci koçluğu ve ilişki koçluğu eğitimlerini tamamlamıştır. Başarı ve hayattan tatmin için kişinin gelişebilirlik algısının önemine inanmakta, çalışmalarını bu konu üzerine sürdürmektedir. Bunun yanı sıra, araştırmalarına paralel olarak, ergenlik dönemi, bu dönemde aile ilişkileri, kariyer planlaması ve ergenliğin sanılanın aksine hem genç birey hem de ailesi için nasıl üretken ve mutlu bir dönem olabileceği üzerine koçluk çalışmaları yapmaktadır.

Ceren, çalışmalarında dans deneyiminden getirdiği bedensel farkındalık öğesini de danışanlarının ihtiyaçları doğrultusunda kullanabilmektedir. Bunların yanı sıra, 2016 yılı itibariyle Sola Unitas bünyesinde dans üzerinden bedensel ve ruhsal farkındalığı ele alan atölye çalışmaları serisi Dansola’yı düzenlemektedir. Amerika’da oldukça yaygınlaşmış, hakkında 3 uzun metrajlı film bulunan sosyal duygusal gelişim programı Dancing Classrooms’un Türkiye’deki yürütücüsüdür. Dans, insan gelişimi ve psikoloji üzerine yazılar yazmaktadır.

İnsan gelişiminde her dönemin ve sürece dâhil olan her bireyin önemini savunan Ceren, ayrıca AÇEV’de (Anne Çocuk Eğitim Vakfı) proje geliştirme sorumlusu görevini yürütmektedir.

Sola Unitas Akademi tarafından geliştirilmiş İzotomi programının sayısal veriler – araştırma koordinatörlüğünü yürüten Ceren, kendi hayat hikâyesinden hareketle, gençlerin ve ailelerin sağlıklı bir kariyer seçimi yapabilmeleri için dünyada benzeri bulunmayan bu programı Türkiye’de yaygın hale getirmek için çalışmaları sürdürmektedir.

İzotomi hakkında daha fazla bilgi için: http://www.izotomi.com/

Ceren’in uluslararası yayınları:

Oxford Handbook of Human Development & Culture (Oxford İnsan Gelişimi ve Kültür El Kitabı), Konu 25 - Ergenlikte Aile: Farklı Kültürlerde İlişkili ve Özerk Olma, Çiğdem Kağıtçıbaşı & Ceren Yalın

"The Oxford Handbook of Human Development and Culture"

Promoting Positive Youth Development (Ergenlikte Pozitif Gelişimi Desteklemek), Konu 8 - Gençlerin Okuldışı Aktivitelere Katılımıyla Sağlıklı Yaşam Biçimleri  

"Promoting Positive Youth Development"

Son Ekledikleri: Ceren Yalın

1 yorum

  • Esme Altuncevahir

    Esme Altuncevahir

    Yorum Linki Cuma, 05 Ağustos 2016 17:25

    Dans etmek istiyorum :)!

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık