Menu

Kendi işini kurmak isteyenler için tavsiyeler!

Eğer kendi işini kuramazsan, her gün alarmını kurarsın! Eğer kendinize bir iş kurmak istiyorsanız ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, merak etmeyin pek de yalnız sayılmazsınız. Zamanımızın ekonomik gerçekliği, insanlara hayalini kurdukları işin gerçekte var olmadığı ve başkaları için çalıştıkları sürece de asla buna kavuşamayacakları yönünde bir anlayış getiriyor. 

Eğer kendinize bir iş kurmak istiyorsanız ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, merak etmeyin pek de yalnız sayılmazsınız. Zamanımızın ekonomik gerçekliği, insanlara hayalini kurdukları işin gerçekte var olmadığı ve başkaları için çalıştıkları sürece de asla buna kavuşamayacakları yönünde bir anlayış getiriyor. Bazıları hala güvenlik ihtiyaçları nedeniyle kendi hayallerinden feragat ediyorlar ama kendi patronunuz olmadığınız sürece düşlediğiniz ortama kavuşmanız oldukça zor olacak. Ancak her cesaretin de bir bedeli var. Zaten risk olmadan da kimseye cesur denemez.

Eğer kendi işinizi kurmak istiyorsanız atmanız gereken adımlar şöyle:

1. Bir duruşunuz olsun.

Eğer bugünkü koşullarınızdan tatmin değilseniz, önce bunu düzeltmesi gereken kişinin kendiniz olduğunu kabul etmelisiniz. Ekonomiyi, patronunuzu, eşinizi, ailenizi suçlamanızın size hiç bir faydası olmayacaktır. Değişim, ancak siz değişimi bilinçli olarak seçtiğinizde başlayacaktır.

2. Kendiniz için doğru işi tanımlayın.

Kendinize keşif için izin verin. Kendi güçlü yönlerinizi ve değerlerinizi anlayabilmek için biraz kendi üzerinizde çalışmanız gerekiyor. Özellikle kişilik, sosyal stiliniz, yaşınız da belirleyici etkenler olacaklardır. İkinci aşamada sezgilerinizi de dinlemeye başlamanız gerekiyor. Biz genellikle içerilerde bir yerde doğruyu bilsek bile, sezgilerimizi önemsememe eğilimindeyizdir. Kendi kendinize şu soruyu sorun: “Yorulduğumda bana enerji veren şey ne?”

Herhangi bir işin sizin için doğru olduğunu nasıl anlarsınız? Genellikle müteşebbisliğe üç ayrı yaklaşım sıralayacağım:
1) Bildiğini Yapmak: Ne bildiğinizi bir düşünün ve bu bildiklerinizi nasıl bir yetenek ve beceri paketi haline getirebileceğiniz hakkında düşünün. Geçmiş çalışmalarınız bu grup müteşebbisler için aydınlatıcı olacaktır.
2) Diğerlerinin Yaptığını Yapmak: İlginizi çeken işlerde diğerlerinin bunu nasıl yaptığına bakın, gözlemleyin, araştırın ve öğrenin. Gerekirse izin alın ve böyle bir işletmenin içerisinde kısa süre de olsa yer almaya çalışın. Ne yaptığınız önemli değil, sıfırdan başlayıp bir süre çok alt pozisyonlara da razı olabilirsiniz.
3) Genel bir problemi çözmek: Piyasada belirgin bir açık mı var, hemen boşluğu doldurun. Bu genellikle üç yöntem arasında hem en risklisi hem de en yüksek getirisi olandır. Çünkü piyasayı bile siz oluşturursunuz. Eğer bu yöntemi seçerseniz, tekrar öğrenci olmaya ve kendinizi özellikle sosyal ve iletişim becerileri anlamında geliştirmeye mecbursunuz çünkü yeni bir piyasa yaratıyorsunuz ve diğer insanların size destek olmalarına ihtiyacınız var. Çok başarılı projeler bile geliştirmiş ancak iletişim yetenekleri nedeniyle başarısız olmuş bir çok müteşebbis vardır. Eğitimler alarak kendinize yatırım yapmayı unutmayın.

3. Planlama, başarı şansınızı artırır.

Çoğu insan plan yapmaz ama genel bir plan yapmak başarı şansınızı artıracaktır. Eğer çok detaylı bir plan yapıyorsanız da bu başarı şansınızı düşürecek ve sezgilerinizi kullanmanızı engelleyecektir. Sıkı planlar esnek olmanızı engelleyecektir.
Kendinize şu soruları sorun;
- Ben ne inşa ediyorum?
- Kime hizmet edeceğim?
- Müşterilerime ne vaat ediyorum?
- Hedeflerim neler?

4. Bir kuruş bile harcamadan önce müşterinizi tanıyın.

Para harcamadan önce hedef kitlenizi mümkün olduğunca tanımaya çalışın, ihtiyaçlarını anlayın. Belki de yapmanız gereken en önemli iş bu. Kendinize bir motto yaratın ve şunu diyebilin; “Bir gün şu sınıftaki/yerdeki/bölümdeki/yaştaki herkes benden şu ürünü/hizmeti alacak.”

5. Kişisel finans yöntemlerinizi ve kaynaklarınızı iyi inceleyin.

Bir müteşebbis olarak kişisel yaşamınız ve iş yaşamınız tam olarak birbirleriyle ilişki içerisindedir. Mutlaka ikisini birbirinden ayıracak bir finans sistemi yaratın. Aksi takdirde kar edip etmediğinizi ve ne kadar yatırım yapıp yapmadığınızı belirlemek bile çok zor olacaktır.

6. Kendinize bir destek ağı yaratın.

Destekçilere, danışmanlara, ortaklara ya da müttefiklere ihtiyacınız olacak. Kaynak listenizde bu gruplara yer verin ve onlarla iletişim kurmaya çalışın. Eğer siz kendi işinize inanırsanız, onlar da size inanmaya başlayacaklardır. Özellikle farklı iş ağlarına katıldığınızda insanlara onlara nasıl yardımcı olabileceğinizi sorun. Almaya başlamadan önce vermeye hazır olmanız gerekir. Eğer önce almaya çalışırsanız, kimse etrafınızda olmayacaktır.

7. Değer yaratmadan satış yapamazsınız.

Her gün yeni ürün ve hizmetler almamıza rağmen, hiç birimiz bize satış yapılmasından hoşlanmıyoruz. Diğerlerine satmaya değil hizmet etmeye odaklanın. Müşterilerinizi düşündüğünüzde aşağıdaki soruları kendinize sorun.
- Onlara ne verebilirim?
- Onların isteklerine ulaşmalarında/ başarılı olmalarına nasıl yardımcı olabilirim?
Yukarıda saydığım adımlar başarılı olmanızı sağlayacaklardır. Ancak unutmayın, işinizi kurmayı hayal edebilirsiniz ama bence işi kurmayı değil, işinizin çok başarılı olduğu durumu hayal edin. O günler geldiğinde geriye dönüş şansınız olmayacak. Şimdi bir müteşebbis olarak, geçmişte kendi başıma tasarladığım markanın tasarımı konusunda keşke destek almış olsaydım dediğim günler oluyor. Ya da markayı farklı şekilde belirleseydim dediğim… Size tavsiyem, markanız ya da kurduğunuz iş için gerekirse ödeme yaparak alabileceğiniz desteğin sizi çok daha başarılı yapabileceğini unutmamanız. Özellikle finans, pazarlama desteği, koçluk, marka tasarımı gibi bir çok konuda konunun uzmanları ile çalışmanızı öneririm.
 
Umut Kisa

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuş ve yüksek lisansını “Yönetim ve Organizasyon” alanında tamamlamıştır. Bugün itibariyle Bilgi Üniversitesi’nde iletişim alanında doktorasını sürdürmekte ve Paul Ekman Group’ta “İletişim ve Davranış Analizi” alanında Post Graduate çalışmalarına devam etmektedir. Çalışma hayatını Koç Finansal Hizmetler, Deloitte ve Alstom gibi şirketlerde sürdürmüş olan Umut Kısa, bir Sabancı Şirketi’nde icra kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. 2012 yılında Para dergisi tarafından Türkiye’nin en etkili koçlarından biri olarak gösterilmiştir. Pennsylvania ve North California Hellinger Institute’den -Kalıtsal Aile Travmaları- eğitimi almıştır. Dünyaca ünlü profesör Paul Ekman tarafından geliştirilen Duygusal Beceriler ve Yetkinlikler (Emotional Skills and Competencies - ESaC) ve Doğruluğu ve Güvenilirliği Değerlendirmek (Evaluating Truthfulness and Credibility - ETaC), Yüz Tanımlama Sistemi (Facial Action Coding System – FACS) eğitimlerini tamamlayarak Paul Ekman tarafından “Uluslararası Eğitmen” statüsünde onaylanmıştır. Koçluk alanında ICF tarafından verilen MCC ünvanına sahip dünyadaki 400 kişiden, Türkiye’de ise 5 kişiden biridir. "AHUNA" ve "US'TA YOL" ve "KENDİNİ İŞTEN FETHET" adlı kitapları bulunmaktadır.

Takip etmek isterseniz aşağıda yazarın sosyal medya hesaplarını bulabilirsiniz.   

Facebook ,  Twitter , Instagram , Medium , Linkedin

1 yorum

 • Y.Açıkbaş

  Y.Açıkbaş

  Yorum Linki Pazartesi, 29 Aralık 2014 14:18

  Ah be Umut...içinde olacak desen kısaca !
  Kıçını yırtsa nasıl ressam olmayacaksa insan iş kurmakta aynıdır
  Götü sağlamsa bile senin işi yapacak o kadar çok kişi bile yok...
  Lafa gelince herkes konuşur ama ..
  ( Bu arada sansür alişkanlığın hala devam ediyor )

  Önce herkesin Sultanhamamda çalışması lazım.
  Sonra Yürek lazım
  Sonrada Eşek gibi çalışmak.........
  Millet zannediyor ki birden oluyor hersey !

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık