Menu

Kızı Rahat Bırak

Sizinle Sosyal psikoloji alanındaki en ilginç vakalardan birini paylaşmak istiyorum. Amerika'da 13 Mart 1964 tarihinde yaşanmış olan Kitty Genovese'nin öldürülmesi vakası.

Quenns' de yaşamakta olan 28 yaşındaki Kitty Genovese isimli bir kadın sabaha karşı saat 03.00 civarı işinden evine dönerken tanımadığı bir adamın saldırısına uğrar. Adam Genovese'yi bıçaklar, kadının çığlıkları üzerine civar mahalledeki evlerin ışıkları yanar, insanlar balkona çıkıp olayı izlemeye başlarlar. Sadece bir tek kişi "kızı rahat bırak.." diye bağırması üzerine saldırgan olay mahalinden kaçar, ancak hemen arkasından geri dönüp Genovese'ye tekrar saldırır. İkinci saldırıda yine aynı tablo yer alır, saldırıya uğrayan kadının komşuları olayı sadece balkonlardan izlemekle yetinir. Üçüncü ve son bıçak darbesinde Kitty Genovese ölür ve saldırgan park ettiği arabasına binip olay yerinden kaçar.

Olay mahaline gelen polis ekiplerinin yaptığı araştırma sonucunda Kitty Genovese'nin öldürüşüne tanık olan 38 kişinin olduğunu ancak tam 35 dakika boyunca Genovese saldırıya uğrarken hiç kimsenin polisi aramadığı saptanır. Olay sadece Quenns'de değil tüm Amerika'da ve dünyada yankı uyandırır. Polisin tanıkları sorgulaması sonucunda herkesin polise telefon etmekten korktuğu veya çoktan bir başkasının telefon ettiğini düşündüklerini bulur. Şimdi beraber düşünelim. Aynı olay yakın geçmişte olsaydı bahsi geçen 35 kişinin kaçı benzer davranışı gösterirdi?

Sizin temin ediyorum ki ilk aşamda farklı davranış modeli gösterecek kişi sayısı 1 yada 2 yi geçmeyecektir. Ancak o bir kişiden sonra hemen herkes aynı noktadan bakmaya başlayacak, gerekli soruları sormaya ve doğru aksiyonu almaya yönelecektir.

Bugün, kurumların içerisine girdiğimizde benzer şekilde sessizce çığlık atan ama kimse tarafında duyulmayan bir çok çalışan ile karşılaşıyoruz ancak ne yazık ki “ kızı rahat bırak “ diye bağırabilen kişi sayısı oldukça az. Bunu başarabilen de hem kendini hem de şirketini bambaşka yerlere götürüyor. Dünyanın en iyi Yönetici Koçları içerisinde gösterilen Marshall Goldsmith in çok güzel bir anısını paylaşmak isterim sizinle. Amerikada büyük grupların birinin Ceo sundan davet alıyor ve kendisine şu soru yöneltiliyor “Sayın Goldsmith bize öyle bir şey söyleyin ki şirketimizde nasıl olacak da kitaplarınızda yazdığınız o muhteşem dönüşümü sağlayacağız?”

“Cevap çok basit, siz değiştiğinizde.” diye yanıtlıyor Goldsmith.

Yöneticilerle yaptığım çalışmalarda, yöneticilerin davranışlarındaki çok küçük bir değişikliğin kurumda ne derece devasa gelişimlere neden olduğuna şahit oluyorum ve yaşıyorum.

Hadi bir de şu taraftan bakalım. Sosyal Psikolojinin unutulmaz deneyleri. Türk Asıllı ABD li Psikolog Muzaffer Sherif in "Grup Normunun Oluşması” deneyinin üzerinden 78 yıl, Solomon Asch ın “Sosyal Uyum “ deneyinin üzerinden 61 yıl ve Stanley Milligram ın “İitaat” deneyinin üzerinden ise 49 yıl geçti.

Bu rakamlar sizlere şimdi ne söylüyor ?

 

Koçluk Eğitimi

Paul Ekman

 

Umut Kisa

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuş ve yüksek lisansını “Yönetim ve Organizasyon” alanında tamamlamıştır. Bugün itibariyle Bilgi Üniversitesi’nde iletişim alanında doktorasını sürdürmekte ve Paul Ekman Group’ta “İletişim ve Davranış Analizi” alanında Post Graduate çalışmalarına devam etmektedir. Çalışma hayatını Koç Finansal Hizmetler, Deloitte ve Alstom gibi şirketlerde sürdürmüş olan Umut Kısa, bir Sabancı Şirketi’nde icra kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. 2012 yılında Para dergisi tarafından Türkiye’nin en etkili koçlarından biri olarak gösterilmiştir. Pennsylvania ve North California Hellinger Institute’den -Kalıtsal Aile Travmaları- eğitimi almıştır. Dünyaca ünlü profesör Paul Ekman tarafından geliştirilen Duygusal Beceriler ve Yetkinlikler (Emotional Skills and Competencies - ESaC) ve Doğruluğu ve Güvenilirliği Değerlendirmek (Evaluating Truthfulness and Credibility - ETaC), Yüz Tanımlama Sistemi (Facial Action Coding System – FACS) eğitimlerini tamamlayarak Paul Ekman tarafından “Uluslararası Eğitmen” statüsünde onaylanmıştır. Koçluk alanında ICF tarafından verilen MCC ünvanına sahip dünyadaki 400 kişiden, Türkiye’de ise 5 kişiden biridir. "AHUNA" ve "US'TA YOL" ve "KENDİNİ İŞTEN FETHET" adlı kitapları bulunmaktadır.

Takip etmek isterseniz aşağıda yazarın sosyal medya hesaplarını bulabilirsiniz.   

Facebook ,  Twitter , Instagram , Medium , Linkedin

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık