Menu

Patron Çıldırdı... Tam 27 Milyon Dolar...

Türkiye'nin en büyük online yemek siparişi sitesi olan Yemeksepeti'ni geçtiğimiz aylarda 589 milyon dolara Almanlar'a satan Nevzat Aydın, payına düşen paranın 27 milyon dolarını çalışanlarına dağıttı. Böyle patron zor bulunur doğrusu... Kim böyle bir şirkette çalışmak istemez.

Üstelik son dönemler de mutsuz plaza insanlarının bu kadar yoğunlaştığını düşünürsek...

Son dönemlerde kurumsal şirketlerde çalışanların işleriyle ilgili mutsuzluklarına sık sık şahit oluyorum. Çoğu yeni bir iş arayışında… Bazıları aktif bir şekilde, bazıları ise daha pasif şekilde iş arama/tarama halindeler. Çoğuna ne istiyorsun diye sorduğumda, yeni bir iş bulmak istediklerini iletiyorlar, ancak kendilerine nasıl bir iş istiyorsun? diye sorulduğunda genellikle bu soru yanıtsız kalıyor. Hatta cevap “Onu hiç düşünmedim” şeklinde geliyor. Bu ilginç gelmemeli aslında… Çünkü çoğumuz gerçekte ne istemediğimize odaklanarak ve acı çekerek garip bir şekilde motive oluyoruz. İnsan doğasına en yakın “güvenlik” ihtiyacı ve vücudumuzdaki “adrenalin” nedeniyle yapıyoruz bunu… Üstelik bilimsel araştırmalar da acının, mutluluktan daha motive edici ve hareket ettirici olduğunu ifade ediyor. İlerliyoruz ama devam eden, aralıksız bir acıyla…

acı çekme

Eğer Nevzat Aydın gibi bir patron sizi beklemiyorsa ve işinizden ayrılmak istiyorsanız bunun sebebini iyi analiz etmenizi öneririm. İş yaşam koşulları ya da yöneticiniz ve arkadaşlarınızın tepkileri sizi etkiliyor olabilir, ancak bu durumun insanları ve koşulları henüz yönetememenizden kaynaklanıyor olabileceği üzerinde de düşünmenizi isterim. Zor bir yöneticiniz olabilir ama henüz zor insanlarla baş etmeyi ya da onları yönetebilmeyi öğrenmemiş olabilirsiniz. Elbette bunu kendinizi suçlamanız için değil, geliştirebilmeniz için söylüyorum. Düşünsenize, siz aynı kaldığınız sürece yeni iş yerinde de aynı insanlarla karşılaşacaksınız ve belki de kısa bir süre sonra aynı duruma yeniden geleceksiniz. Gelmemek için, liderlik ve iletişim becerilerinizle biraz çalışmanız, size fayda sağlayabilir çünkü siz gelişmediğiniz ve değişmediğiniz sürece aldığınız sonuçlar da çok fazla değişmeyecekler. Eğer bir değişim arıyorsanız, bulunduğunuz ortamda mutlu ve başarılı olmayı başardıktan sonra o değişimi gerçekleştirmeniz, sürdürülebilir başarı olasılıklarına daha fazla kapı açacaktır.

Meşhur bir Çin atasözü vardır: “Çalışmak istemiyorsan işini sev…” O yüzden, önce neyi sevebileceğinizi belirlemek size daha net bir yön verecektir. Unutmayın, nereye gideceğinizi bilmiyorsanız, gideceğiniz hiçbir yer doğru olmayabilir.

doğru yol

Bir an hayal edin; dünyada çalışmak isteyeceğiniz en güzel, en motive edici ve ilham verici iş yerinde çalışıyorsunuz. Nasıl bir iş yeri, siz bu iş yerinde neler yapıyorsunuz, nasıl iletişim kuruyorsunuz? Sadece hayal edin ve senaryoyu yazmaya başlayın. Bu senaryoyu yazmanıza olanak sağlayacaksa eğer oluşturabileceğiniz hayale aşağıdaki unsurları ekleyebilirsiniz.

Zaman zaman şirketlerde yaptığımız çalışma dinamikleri ve gelişim analizlerinde bazı ideal özellikleri fark ediyoruz, en azından aşağıda yer alan özelliklere sahip şirketlerde insanların daha mutlu ve daha yüksek performanslı olduklarını fark ediyoruz. Kendinizi, kendi şirketinizi ve/veya gitmek istediğiniz şirkette aşağıdaki sorulara nasıl cevap verdiğinize çok dikkat edin.

1) Kendim olmama ne kadar izin veriliyor?

2) Kurumsal hedefler ve ilerleme konusunda ne kadar şeffaf bir şirket?

3) Güçlü yönlere odaklanan bir yapı var mı?

4) Kurum, çalışanlarını gururlandırıyor mu?

5) Kurumun vizyonu ya da verdiği hizmet sizin için anlamlı mı?

6) Aptalca kurallar ve bürokrasi yoğun mu?

7) Kurallar mı yoksa katma değeriniz mi ön planda?

Yukarıdaki kriterlere kendi kriterlerinizi de ekleyip iş değiştirmek veya seçim yapmak istediğinizde kendinize özel bir liste oluşturabilirsiniz. Eleştirmek ya da katkıda bulunmak için aşağıya yorumlarınızı girebilirsiniz.

Yazarın diğer yazılarını da takip etmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Umut Kisa

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuş ve yüksek lisansını “Yönetim ve Organizasyon” alanında tamamlamıştır. Bugün itibariyle Bilgi Üniversitesi’nde iletişim alanında doktorasını sürdürmekte ve Paul Ekman Group’ta “İletişim ve Davranış Analizi” alanında Post Graduate çalışmalarına devam etmektedir. Çalışma hayatını Koç Finansal Hizmetler, Deloitte ve Alstom gibi şirketlerde sürdürmüş olan Umut Kısa, bir Sabancı Şirketi’nde icra kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. 2012 yılında Para dergisi tarafından Türkiye’nin en etkili koçlarından biri olarak gösterilmiştir. Pennsylvania ve North California Hellinger Institute’den -Kalıtsal Aile Travmaları- eğitimi almıştır. Dünyaca ünlü profesör Paul Ekman tarafından geliştirilen Duygusal Beceriler ve Yetkinlikler (Emotional Skills and Competencies - ESaC) ve Doğruluğu ve Güvenilirliği Değerlendirmek (Evaluating Truthfulness and Credibility - ETaC), Yüz Tanımlama Sistemi (Facial Action Coding System – FACS) eğitimlerini tamamlayarak Paul Ekman tarafından “Uluslararası Eğitmen” statüsünde onaylanmıştır. Koçluk alanında ICF tarafından verilen MCC ünvanına sahip dünyadaki 400 kişiden, Türkiye’de ise 5 kişiden biridir. "AHUNA" ve "US'TA YOL" ve "KENDİNİ İŞTEN FETHET" adlı kitapları bulunmaktadır.

Takip etmek isterseniz aşağıda yazarın sosyal medya hesaplarını bulabilirsiniz.   

Facebook ,  Twitter , Instagram , Medium , Linkedin

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık