Menu

Koçluk Becerileri Nelerdir?

Koçluk Becerileri Nelerdir?

koçluk becerileri

Yetkin bir koçluk, doğru becerileri, yaklaşımları ve kişisel özellikleri kullanarak bu süreci uygulamayı gerektirir. Becerileri göstermek, uygulamak ve gözlemek görece daha kolaydır. Ama nitelik ve özellikler, insanların kişisel düzenlerine içkindir. Tutumlar, yeteneklerden daha sorunludur ve sonuç olarak standartlaştırılmaları çok daha zordur.

Olumlu tutumlar geliştirmeye çalışmak belki de koçluk işinin en önemli bölümüdür. Koçluk, danışanın koça,koçun da danışana inanıp güvenmesini gerektiren iki yönlü bir süreçtir. Danışan koçluğu kabul etmek ve uygulamak konusunda olumlu yönde istekli değilse, performansta hiçbir gerçek ilerleme kaydedilemez.

Danışanın kendisinin bu olumlu tutumu geliştirmekten sorumlu olduğu ileri sürülür. Ancak, koçun bu sorumluluğun bir bölümünü üstlenmesi, bir lider ve motivasyoncu olarak danışanın daha iyi bir performans göstermeye ilişkin heyecan duymasını sağlaması gerektiği görüşü de reddedilemez (Parsloe, 1997: 17-31).

Anahtar beceriler

Danışanla iletişim, etkili bir koçluk sağlamak için temel önemdedir.

Bu da bir tutum ve kısmen de becerisorunudur.

Bir insan davranışı uzmanı olan Albert Mebrabian, iletişimimizin %55‟inin sözsüz, %38‟inin sesle,%7‟sinin sözlü iletişim olduğunu iddia eder.

Buna göre koçluk yapacak kişinin kendisinin geliştirmesi gerekentemel becerileri şunlar olacaktır:

♦ Beden dili

♦ Dinleme

♦ Soru sorma

♦ Geri bildirim

♦ Oturumları idare etmek

♦ Hedef belirleme

♦ Takdir etme

♦ Koçun varlığı

♦ Emniyetli ve güvenli bir ortamı yaratabilmek

♦ Direkt iletişim

♦ Farklı düşünme becerisi ve beyin fırtınası

 

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık