Menu

Koçluk ve Mentorluk

Koçluk ve Mentorluk Farkı Nedir?

Koçluk; yönetici ve şeflerin performans problemlerini çözmek ve çalışma becerilerini geliştirmek amacıyla başvurdukları bir süreçtir.(Luecke, 2007:3).

Bu süreç işbirliğini öngörür ve üç unsurdan oluşur: Teknik yardım, kişisel destek ve bireysel çaba.  

Koçluk Sisteminin Yararları:

-İşyerinde verim artar

-Yükselmeye açık astlar yetiştirilir.

-İşten ayrılma oranı (personel devir hızı) azalır. Çünkü kendisiyle ilgilenilen personel (özellikle genç çalışan) daha motive olur ve işine de işyerine de bağlı kalır.

-İşyerinde pozitif iş kültürü yerleştirilmesine yardımcı olur.  

MENTOR VE MENTORLUK

Mentor kelimesinin kökü Eski Yunan mitolojisinden gelmektedir. Homeros’un Odysseuss destanında belirttiği üzere; Odysseuss, Truva savaşına giderken evini ve oğlu Telemakhos'un eğitimini "ona bildiğin herşeyi öğret" diyerek yakın arkadaşı Mentor'a emanet eder.

Mentor Telemakhos'a ne yapması gerektiğini hiç söylemez ama gerekli herşeyi öğrenmesine ve doğru kararlar almasına yardım eder. Hikayede zaman zaman Savaş ve Bilgelik Tanrıçası Athena, Mentor’un kılığına girerek Telemakhos’la konuşur. İşte bu yüzden Mentor kelime olarak, yol gösteren, bilge bir arkadaş olarak kullanılır. Mentor kelimesinin sözlük anlamı “akıl hocası”dır (Redhouse English-Turkish Dictionary; s. 277; 2009).

Mentor (Akıl Hocası); kurumda destekleyici, pozitif düşünebilen, öğreten ve dinleyen gibi rolleri üstlenerek bireyin kuruma kazandırılması ve kariyer gelişimine yardımcı olunması konusunda danışmanlık yapan,ona destek olan kişidir. (Polater; 2009) 

Mentee ise akıl hocalığı hizmetini alan kişidir. Yani akıl öğrencisidir. Menteeler, kuruma yeni katılan elemanlardan ya da potansiyel taşıyan yönetici adaylarından oluşur.

Menteeler, başarılı olmayı amaçlarlar, kurum aidiyetini, kurum kültür ve politikasını kazanması gereken, kariyerlerini geliştirmede profesyonel yardım bekleyen kişilerdir. Mentorluk; bireyin hem özel yaşamına hem de iş yaşamına ilişkin olarak geliştirilebilmektedir. (Köktürk; s.70; 2006) David Clutterback ise mentorluğu şu şekilde tanımlamaktadır: “Mentorluk hiyerarşik kanallar dışındaki bir kişinin, bir başkasının sahip olduğu bilgi birikimi, iş hayatı ya da düşünceleri üzerinde önemli dönüşümler gerçekleştirmesi için yaptığı statüsüz yardımdır.”

Mentorluk daha çok bankacılık, öğretmenlik, denetim şirketleri gibi alanlarda daha yaygındır. Bu alanlarda daha çok yeni elemanlar işe alınmaktadır. Bu da personel devir hızını arttırır. Bunu önlemek için işe yeni alınan personellere mentorluk hizmeti uygulanarak işin nasıl yapıldığı, kurum kültürünün ne olduğu ve kuruma aidiyetlik kazandırılabilir

koçluk ve mentorluk

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık