Menu

Paul Ekman Eğitimleri (ETaC - ESaC)

Paul Ekman eğitimleri iki ayrı bölümden oluşmaktadır. İlk iki günlük bölüm duygusal zeka uzmanlığı, ikinci bölüm ise görüşme uzmanlığıdır. Her iki modül ayrı ayrı alınabilecek olmalarına rağmen birbirlerini tamamlayan yönleri bulunmaktadır. Eğitimin ilk bölümünde amaç, duygusal farkındalık sağlama, diğerlerinin duygularını anlama, duygulara doğru şekilde cevap verebilme, mikro mimikler ve yüz kasları sayesinde iletişimde derinleşebilmektir. İkinci bölümün amacı ise ilişkilerde ve görüşmelerde güvenilirliği ve doğruluğu analiz edebilmek için gerekli yetkinlikleri kazandırmaktır. Programın ilk bölümünün başarılı olarak tamamlanmasının ardından Paul Ekman International tarafından  ESaC - Emotional Skills and Competencies (Duygusal Beceriler ve Yetkinlikler) ünvanı ve Sola Unitas Academy tarafından EIE - Emotional Intelligence Expert (Duygusal Zeka Uzmanlığı) ünvanları verilir. Programın ikinci bölümünde Paul Ekman International tarafından ETaC - Evaluating Truthfulness and Credibility (Doğruluğu ve Güvenilirliği Değerlendirmek) ve Sola Unitas Academy tarafından IAE - Interview Assesment Expert (Mülakat Değerlendirme Uzmanı) ünvanları verilir. Ünvanların alınabilmesi için programların başarıyla tamamlanması gerekmektedir. 

Eğitim dili Türkçedir. Eğitimin her iki aşaması özellikle İnsan Kaynakları Uzmanları, Profesyonel Koçlar, Psikologlar, Psikiyatristler, Yöneticiler, Denetçiler, Avukatlar ve Adli ya da uzmanlık görüşmeleri yapan kişilerin hem mesleklerinde hem de ilişkilerinde gelişmeleri ve ilerlemeleri için tasarlanmıştır.  

En Yakın Eğitim Tarihleri

ESaC ( Emotional Skills and Competencies) 04 Ekim 2017 - 05 Ekim 2017, İstanbul

ETaC (Evaluating Truthfulnes and Credibility) 06 Ekim 2017 - 08 Ekim 2017, İstanbul

Eğitmen

Eğitimler Paul Ekman tarafından Türkiye'de onaylanmış tek uzman olan Umut Kısa tarafından verilmektedir. Eğitmenin özgeçmişine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Nasıl Başvurabilirsiniz?

Başvuru formumuzu doldurabilirsiniz. İstediğiniz takdirde Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine e-posta gönderebilir ya da iletişim bölümünde yer alan telefonlardan tarafımıza ulaşabilirsiniz. Erken ödeme, taksit ya da diğer indirimler için iletişime geçebilirsiniz.

Paul Ekman Eğitimleri Hakkında Detaylı Bilgileri Aşağıda Bulabilirsiniz.

Eğitimlerini, hayatının 40 yıldan fazlasını adadığı çalışmaları üzerine inşa eden Prof. Dr. Paul Ekman, dünya çapında üne kavuşmuş ve Time Dergisi tarafından yayınlanan “20. yüzyılda En Fazla İz Bırakan 100 Kişi” listesinde yer almıştır.

Paul Ekman 1934'te bir çocuk doktorunun oğlu olarak Washington D.C.'de dünyaya gelmiş; çocukluğu New Jersey, Oregon ve California arasında geçmiştir. Lisans eğitimini Chicago ve New York Üniversitelerinde tamamlamıştır. Doktorasını ise, Langley Porter Nöropsikiyatri Enstitüsü’nde bir yıl staj yaptıktan sonra, Adelphi Üniversitesi'nden 1958’de almıştır. 1971'de Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü (UASE - National Institute of Mental Health) Araştırmacı Bilimadamı Ödülü’nü almıştır. Bu ödülü daha sonra 1976, 1981, 1987, 1991 ve 1997 yıllarında tekrar almıştır. 40 yılı aşkın bir süre UASE, Ekman'ın çalışmalarını burslar, ödüller ve maddi kaynak sağlamak gibi çeşitli şekillerde desteklemiştir. 2001'de Ekman, John Cleese ile birlikte BBC için The Human Face (İnsan Yüzü) belgeselini hazırlamıştır.

1960-2004 yılları arasında Langley Porter Psikiyatri Enstitüsü’nde görev yapan Paul Ekman, profesör olduğu California Üniversitesi Psikiyatri Departmanı’ndan 2004’te emekli olmuştur.

Dr. Maureen O'Sullivan ile birlikte yürüttükleri, önceleri Diojen Projesi olarak bilinen Büyücüler Projesi (İng. Wizards Project) sırasında Ekman, insan yüzünde bu konuda doğuştan yetenekli olmayan ya da eğitim almamış kişilerin göremedikleri mikro ifadeler (mikro mimikler) (İng. Microexpressions) bulunduğunu ve bunların gözlemlenmeleri sayesinde yalan tespiti çalışmalarına yeni bir bakış açısı getirilebileceğini savunmuştur.

İleriki safhalarda, tüm sosyal sınıf ve mesleklerden oluşan 15.000 denekle yürütmüş olduğu testlerin sonucunda, deneklerden yalnızca 50 kişinin hiç eğitimsiz başarılı yalan tespiti yapabildikleri görülmüştür. Bu doğal yetenkli bireylere Doğruluk Büyücüleri (Truth Wizards) denilmiştir.

Bununla birlikte, Yüz Hareketleri Tanımlama Sistemi (YHTS - Facial Action Coding System) adını verdiği bir sınıflandırma sistemi geliştirmiştir. Bu sistemin amacı insan yüzüyle oluşturulabilecek tüm ifadeleri belli kodlar vererek sınıflandırmaktır. Lie To Me dizisinin baş karakteri Dr. Cal Lightmen, Paul Ekman’dan esinlenerek başlamış ve yayına devam etmektedir. 
Duygusal Beceriler ve Yetkinlikler (Emotional Skills and Competencies)

ESaC programı iki günlük, davranış bilimlerinde devrim niteliğinde bilgilerin olduğu bir programdır. Bu program, katılımcıları sözlü ve sözlü olmayan iletişim dili, yüz ve beden okuma teknikleri için gerekli olan bilgi, beceri ve yaklaşımlarla donatacaktır. Bu program, önce kendi duygularınızı anlamanıza olanak sağlayacak; ardından size diğerlerinin duygularını okuma ve doğru iletişim ve ilişkiler kurma becerileri kazandıracaktır.Yüz ifadeleri ve yüz okuma teknikleri yanı sıra, bu eğitim, vücut dili, ses, sözel tarz ve konuşulanlar olmak üzere beş önemli iletişim kanalı konusunda becerilerinizin artmasını sağlayacaktır. 

Doğruluğu ve Güvenilirliği Değerlendirmek (Evaluating Truthfulness and Credibility)

ETaC  programı üç günlük bir programdır. Davranış bilimlerine dayanan bu eğitimin amacı, başkalarıyla doğru ilişki kurabilmek için hem kendi duygularınızı hem de diğerlerinin duygularını anlama yetkinliklerinizi ileri düzeye taşımaktır. Program, gerçeklerin ve yalanların arkasındaki psikolojik modelleri anlamayı, öğrenmeyi, düşünme ve konuşma arasındaki önemli noktaları “Hotspot”ları tanımlamayı, beş duyu aracılığıyla gözlemlenebilir ve işitilebilir iletişim kaçaklarını görmeyi sağlayacaktır. Bu program iletişimde bulunduğumuz kişileri okumak, gerçekliklerini ve güvenilirliklerini değerlendirmek için tasarlanmıştır. Yüz ifadeleri ve yüz okuma teknikleri yanı sıra, bu eğitim, vücut dili, ses, sözel tarz ve konuşulanlar olmak üzere beş önemli iletişim kanalı konusunda uzmanlaşmanızı sağlayacaktır. Bilimsel içerik analizi ile hafızayı öğrenecek, tanımlanan olayların kurgusal mı yoksa gerçek mi olduğunu anlayabileceksiniz. 

Nasıl Başvurabilirsiniz?

Başvuru formumuzu doldurabilirsiniz. İstediğiniz takdirde Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine e-posta gönderebilir ya da iletişim bölümünde yer alan telefonlardan tarafımıza ulaşabilirsiniz. Erken ödeme, taksit ya da diğer indirimler için iletişime geçebilirsiniz.

8 yorum

 • Gül Erzen

  Gül Erzen

  Yorum Linki Cuma, 14 Nisan 2017 06:33

  Hayatım boyunca en iyi yatırımın kişinin kendisine yaptığı yatırım olduğuna inanmışımdır. Kişi ne kadar donanımlı ise hayatı bir o kadar kaliteli ve doyumlu yaşamaktadır. Bu eğitimle hayatıma güçlü ve coşkulu bir parça daha ekledim. teşekkürler UMUT :))))

 • Hanife SERTER

  Hanife SERTER

  Yorum Linki Salı, 21 Mart 2017 08:29

  Bakmak ve görmek farklı şeyler, duymak ve dinlemek farklı, anlamak ve anlamak yüklemek, varsaymak çok farklı. Yine bildiklerimizi unutturan, farkında olmadıklarımızı gösteren, bambaşka açılardan baktıran, hayata yepyeni bir boyut katan harika bir çalışmaydı. Eğlenirken öğrenmenin zevki apayrı. Teşekkürler her şey için.

 • Cevahir BİRER

  Cevahir BİRER

  Yorum Linki Çarşamba, 15 Mart 2017 11:03

  Hangi işle ilgileniyor olursak olalım, insanız ve sosyalleşme ihtiyacımız var, diğer insanlarla sürekli iletişim halindeyiz. Yaşamında önce kendisini keşfetmek isteyen, diğer insanlarla kurduğu ilişkilerde iletişim sihirbazı olmak isteyen, ilişkilerinde fark yaratmak ve değer katmak isteyen herkese şiddetle önerebileceğim çok kıymetli ve bir o kadarda farklı bir eğitim. Özellikle de İK'cılara, Profesyonel koç olmak isteyen veya hali hazırda koçluk yapan kişilerin kesinlikle katma değer yaratacağını düşündüğüm bir eğitim. Nedeni ise karşı tarafın anlatmadığı şeyleri de görebilme, dil başka bir şey söyler iken bedenin başka bir şey söylemesi ve en önemlisi de bunu fark edebiliyor hale gelmek gerçekten paha biçilemez. Umut Kısa gibi bir duayenden bu eğiti mi almak ise bu eğitimi daha da bir kıymetli hale getiriyor.

 • Gülhan Berkman Yakar

  Gülhan Berkman Yakar

  Yorum Linki Salı, 14 Mart 2017 18:17

  İnsanı ve hayatı anlamak yolunda ilerlerken, bu eğitim ile çok güzel bir rehbere kavuştuğumu düşünüyorum . Derin duyguların yansımalarına tanıklık ederken , iletişim ve koçluk adına çok daha güzel katkılar sağlayacağıma da eminim
  Farkı yaratan fark için teşekkürler , Umut Kısa

 • Sibel Tolgay

  Sibel Tolgay

  Yorum Linki Pazar, 12 Mart 2017 22:03

  Yoğun çalışma hayatım arasında, bir baktım ki yine öğrenmek için Sola Unitas'tayım.
  Ustam, Umut Kısa'dan bu eğitimi almak muhteşemdi!
  Koçluk uygulamalarımda ve ikili ilişkilerimde, Paul Ekman'ın Mikro Mimik Okuma yöntemlerini kullanacak olmam beni çok heyecanlandırıyor.
  Bu önemli katkı için Sevgili Umut'a ve birlikte geçirdiğimiz harika anlar için tüm ekibe binlerce kez teşekkür ediyorum...
  Sibel Tolgay

 • Turgay

  Turgay

  Yorum Linki Pazartesi, 23 Ocak 2017 16:25

  Gitsem mi gitmesem mi derken iyi ki de gitmişim..

 • Abide Tekelioglu

  Abide Tekelioglu

  Yorum Linki Perşembe, 29 Aralık 2016 20:00

  Değerli Koçlar ve ICA'lar bakış açımızı genişletmek, söylemeyeni dinlemek, duyduklarımızı ve gördüklerimizi danışanımıza daha profesyonel bir şekilde yansıtmak için bu eğitim mutlaka alınmalı.
  Umut Kısa gibi bir "Usta"nın imbiğinden gelen ip uçları, egzersizler, gözlemciliğinize, duyguları anlamanıza katacağı fark, dönüm noktanız olacak.
  Umut Hocam, kattığın değer paha biçilmez, kelimelerle teşekkür etmek yetmez.

 • Banu Onur Evren

  Banu Onur Evren

  Yorum Linki Çarşamba, 28 Aralık 2016 07:26

  21-25 Aralık 2016 tarihlerinde ESAC ve ETAC eğitimlerine katıldım. Amacım koçluk eğitimlerimi destekleyecek farklı bir yetkinlik kazanmaktı. Paul Ekman eğitimlerinin koçluk için alınması gereken önemli eğitimler olduğunu söyleyebilirim. Hem profesyonel iş hayatında hem de günlük hayatta işinize yarayacak önemli bilgiler içeriyor.
  Teori olarak yoğun bir eğitim olmasına rağmen eğitmenimiz Umut Kısa'nın anlatımı ve uygulamaları oldukça eğlenceli, keyifli , yaşayarak öğrendiğimiz bir eğitim süreci geçirmemizi sağladı. Teşekkürler Umut Kısa ve Sola Ailesi....

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık