Menu

Paul Ekman Eğitimi

Paul Ekman Eğitimleri (ETaC - ESaC)

Paul Ekman eğitimleri iki ayrı bölümden oluşmaktadır. İlk iki günlük bölüm duygusal zeka uzmanlığı, ikinci bölüm ise görüşme uzmanlığıdır. Her iki modül ayrı ayrı alınabilecek olmalarına rağmen birbirlerini tamamlayan yönleri bulunmaktadır. Eğitimin ilk bölümünde amaç, duygusal farkındalık sağlama, diğerlerinin duygularını anlama, duygulara doğru şekilde cevap verebilme, mikro mimikler ve yüz kasları sayesinde iletişimde derinleşebilmektir. İkinci bölümün amacı ise ilişkilerde ve görüşmelerde güvenilirliği ve doğruluğu analiz edebilmek için gerekli yetkinlikleri kazandırmaktır. Programın ilk bölümünün başarılı olarak tamamlanmasının ardından Paul Ekman International tarafından  ESaC - Emotional Skills and Competencies (Duygusal Beceriler ve Yetkinlikler) ünvanı ve Sola Unitas Academy tarafından EIE - Emotional Intelligence Expert (Duygusal Zeka Uzmanlığı) ünvanları verilir. Programın ikinci bölümünde Paul Ekman International tarafından ETaC - Evaluating Truthfulness and Credibility (Doğruluğu ve Güvenilirliği Değerlendirmek) ve Sola Unitas Academy tarafından IAE - Interview Assesment Expert (Mülakat Değerlendirme Uzmanı) ünvanları verilir. Ünvanların alınabilmesi için programların başarıyla tamamlanması gerekmektedir. 

Eğitim dili Türkçedir. Eğitimin her iki aşaması özellikle İnsan Kaynakları Uzmanları, Profesyonel Koçlar, Psikologlar, Psikiyatristler, Yöneticiler, Denetçiler, Avukatlar ve Adli ya da uzmanlık görüşmeleri yapan kişilerin hem mesleklerinde hem de ilişkilerinde gelişmeleri ve ilerlemeleri için tasarlanmıştır.  

En Yakın Eğitim Tarihleri

ESaC ( Emotional Skills and Competencies) 04 Ekim 2017 - 05 Ekim 2017, İstanbul

ETaC (Evaluating Truthfulnes and Credibility) 06 Ekim 2017 - 08 Ekim 2017, İstanbul

Eğitmen

Eğitimler Paul Ekman tarafından Türkiye'de onaylanmış tek uzman olan Umut Kısa tarafından verilmektedir. Eğitmenin özgeçmişine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Nasıl Başvurabilirsiniz?

Başvuru formumuzu doldurabilirsiniz. İstediğiniz takdirde Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine e-posta gönderebilir ya da iletişim bölümünde yer alan telefonlardan tarafımıza ulaşabilirsiniz. Erken ödeme, taksit ya da diğer indirimler için iletişime geçebilirsiniz.

Paul Ekman Eğitimleri Hakkında Detaylı Bilgileri Aşağıda Bulabilirsiniz.

Eğitimlerini, hayatının 40 yıldan fazlasını adadığı çalışmaları üzerine inşa eden Prof. Dr. Paul Ekman, dünya çapında üne kavuşmuş ve Time Dergisi tarafından yayınlanan “20. yüzyılda En Fazla İz Bırakan 100 Kişi” listesinde yer almıştır.

Paul Ekman 1934'te bir çocuk doktorunun oğlu olarak Washington D.C.'de dünyaya gelmiş; çocukluğu New Jersey, Oregon ve California arasında geçmiştir. Lisans eğitimini Chicago ve New York Üniversitelerinde tamamlamıştır. Doktorasını ise, Langley Porter Nöropsikiyatri Enstitüsü’nde bir yıl staj yaptıktan sonra, Adelphi Üniversitesi'nden 1958’de almıştır. 1971'de Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü (UASE - National Institute of Mental Health) Araştırmacı Bilimadamı Ödülü’nü almıştır. Bu ödülü daha sonra 1976, 1981, 1987, 1991 ve 1997 yıllarında tekrar almıştır. 40 yılı aşkın bir süre UASE, Ekman'ın çalışmalarını burslar, ödüller ve maddi kaynak sağlamak gibi çeşitli şekillerde desteklemiştir. 2001'de Ekman, John Cleese ile birlikte BBC için The Human Face (İnsan Yüzü) belgeselini hazırlamıştır.

1960-2004 yılları arasında Langley Porter Psikiyatri Enstitüsü’nde görev yapan Paul Ekman, profesör olduğu California Üniversitesi Psikiyatri Departmanı’ndan 2004’te emekli olmuştur.

Dr. Maureen O'Sullivan ile birlikte yürüttükleri, önceleri Diojen Projesi olarak bilinen Büyücüler Projesi (İng. Wizards Project) sırasında Ekman, insan yüzünde bu konuda doğuştan yetenekli olmayan ya da eğitim almamış kişilerin göremedikleri mikro ifadeler (mikro mimikler) (İng. Microexpressions) bulunduğunu ve bunların gözlemlenmeleri sayesinde yalan tespiti çalışmalarına yeni bir bakış açısı getirilebileceğini savunmuştur.

İleriki safhalarda, tüm sosyal sınıf ve mesleklerden oluşan 15.000 denekle yürütmüş olduğu testlerin sonucunda, deneklerden yalnızca 50 kişinin hiç eğitimsiz başarılı yalan tespiti yapabildikleri görülmüştür. Bu doğal yetenkli bireylere Doğruluk Büyücüleri (Truth Wizards) denilmiştir.

Bununla birlikte, Yüz Hareketleri Tanımlama Sistemi (YHTS - Facial Action Coding System) adını verdiği bir sınıflandırma sistemi geliştirmiştir. Bu sistemin amacı insan yüzüyle oluşturulabilecek tüm ifadeleri belli kodlar vererek sınıflandırmaktır. Lie To Me dizisinin baş karakteri Dr. Cal Lightmen, Paul Ekman’dan esinlenerek başlamış ve yayına devam etmektedir. 
Duygusal Beceriler ve Yetkinlikler (Emotional Skills and Competencies)

ESaC programı iki günlük, davranış bilimlerinde devrim niteliğinde bilgilerin olduğu bir programdır. Bu program, katılımcıları sözlü ve sözlü olmayan iletişim dili, yüz ve beden okuma teknikleri için gerekli olan bilgi, beceri ve yaklaşımlarla donatacaktır. Bu program, önce kendi duygularınızı anlamanıza olanak sağlayacak; ardından size diğerlerinin duygularını okuma ve doğru iletişim ve ilişkiler kurma becerileri kazandıracaktır.Yüz ifadeleri ve yüz okuma teknikleri yanı sıra, bu eğitim, vücut dili, ses, sözel tarz ve konuşulanlar olmak üzere beş önemli iletişim kanalı konusunda becerilerinizin artmasını sağlayacaktır. 

Doğruluğu ve Güvenilirliği Değerlendirmek (Evaluating Truthfulness and Credibility)

ETaC  programı üç günlük bir programdır. Davranış bilimlerine dayanan bu eğitimin amacı, başkalarıyla doğru ilişki kurabilmek için hem kendi duygularınızı hem de diğerlerinin duygularını anlama yetkinliklerinizi ileri düzeye taşımaktır. Program, gerçeklerin ve yalanların arkasındaki psikolojik modelleri anlamayı, öğrenmeyi, düşünme ve konuşma arasındaki önemli noktaları “Hotspot”ları tanımlamayı, beş duyu aracılığıyla gözlemlenebilir ve işitilebilir iletişim kaçaklarını görmeyi sağlayacaktır. Bu program iletişimde bulunduğumuz kişileri okumak, gerçekliklerini ve güvenilirliklerini değerlendirmek için tasarlanmıştır. Yüz ifadeleri ve yüz okuma teknikleri yanı sıra, bu eğitim, vücut dili, ses, sözel tarz ve konuşulanlar olmak üzere beş önemli iletişim kanalı konusunda uzmanlaşmanızı sağlayacaktır. Bilimsel içerik analizi ile hafızayı öğrenecek, tanımlanan olayların kurgusal mı yoksa gerçek mi olduğunu anlayabileceksiniz. 

Nasıl Başvurabilirsiniz?

Başvuru formumuzu doldurabilirsiniz. İstediğiniz takdirde Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine e-posta gönderebilir ya da iletişim bölümünde yer alan telefonlardan tarafımıza ulaşabilirsiniz. Erken ödeme, taksit ya da diğer indirimler için iletişime geçebilirsiniz.

3 yorum

 • Haldun Urel

  Haldun Urel

  Yorum Linki Çarşamba, 26 Ağustos 2015 19:50

  Eğitimden sonra insan kendini süperman gibi hissediyor. Diğer insanların bu kadar açık verdiğini bilmezdim. Umut sana çok teşekkür ediyorum.

 • Sevilay

  Sevilay

  Yorum Linki Perşembe, 09 Temmuz 2015 10:07

  Diğer insanları okuma becerimi bu kadar artıran başka bir eğitim almadım. Özellikle koçluk uygulamalarımı çok farklı bir aşamaya getirdi. Çok teşekkür ederim Umut :) Her zaman olduğu gibi harika bir eğitmensin...

 • Ayşe Kıran

  Ayşe Kıran

  Yorum Linki Perşembe, 25 Haziran 2015 11:36

  Çok teşekkürler bu harika eğitim için. Sevgilerimle

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık