Menu

Uluslararası Geçerli Koçluk Sertifikası

Uluslararası Geçerli Koçluk Sertifikası Ne Demektir?

Koçluk sektörünün en büyüklerinden biri olarak maalesef uluslararası koçluk sertifikası kavramının kullanımını eleştirerek başlamak doğru olacaktır. Buradaki asıl soru, bir şeyi uluslararası yapan şeyin ne olduğudur. Ancak bu konuyla ilgili piyasada çoğu insanın canının yanmış olduğunu bildiğimizden doğru bir açıklama ihtiyacı yapma gereği görüyoruz. 

 uluslararası koçluk sertifikası

1. Eğer bir okul size uluslararası geçerli sertifika verdiğini iddia ediyorsa kaçarak uzaklaşın. Çünkü ifade kendi içerisinde doğru değildir. Hiç bir okul, uluslararası otorite olmuş bir kurumun imzası olmadan sertifikanıza uluslararası geçerlilik kazandıramaz. Yani özellikle ICF ya da IAC gibi uluslararası koçluk dernek ya da federasyonlarının imzası yoksa hiçbir geçerlilik kazanamazsınız. Hangi okula giderseniz gidin uluslararası imza atamayacağı için aldığınız eğitime katılım sertifikası anlamlı olmayacaktır. Hem ICF hem de IAC sizi sınava tabi tutmakta ve ünvan vermektedir.  Hele de eski beyaz eşya satıcılarında olduğu gibi markamız garantimiz ve uluslararası geçerliliğimiz diyorlarsa ya da İngiltere'de de ofisimiz var diyorlarsa  arkanıza bakmadan kaçın.   

2. Sertifikalar değil, okullar ve eğitimler ICF ya da IAC tarafından onaylanmaktadır. Yani uluslararası geçerli sertifika bir pazarlama yalanı olup, doğru söylem uluslararası geçerlilikte okul ya da eğitim olarak değiştirilmelidir. Türkiye'de de az sayıda uluslararası geçerliliği bulunan okul bulunmaktadır. Size tavsiyem okulun adını ilgili uluslararası derneğin internet sayfasında arayarak emin olmanız. Dediğim gibi ICF ve IAC yani coachfederation .org ya da certifiedcoach. org adreslerini tercih edebilirsiniz. 

3. ICF'de sertifikasyon edinebilmek için temel olarak iki ayrı eğitimden birini almanız gerekmektedir. Bunlardan birincisi ACSTH modeli, diğer ise ACTP modelidir. ACSTH modelinin en faydalı tarafı maliyetlerinin daha kabul edilebilir olmasıdır. Eğer ACTP tercih ederseniz çok fazla ödev yapmanız ve normalde eğitime ödediğiniz bedelin iki katını ödemeniz gerekebilir. ICF'in sınavı göründüğü kadar zor değildir. 60 saatlik eğitimi uygun bir maliyetle bitirip, kendinize daha nish alanlarda olabileceğiniz yeni eğitimler seçebilirsiniz. Üstelik ICF sertifikanızı da temelde bir koçluk kaydınızı ICF'e teslim ederek alabilirsiniz. Bu arada uyarmak isterim CCEU yada CCE türündeki eğitimler ICF tarafından onaylanmış olmakla birlikte yeni koç adayları için değildir. Eskiden uluslararası koçluk sertifikası almış koçların sertifikalarını korumak için kullandıkları eğitimlerdir. Maalesef piyasada CCEU eğitim (Sürekli Gelişim Eğitimleri) verip de, biz uluslararası geçerli koçluk sertifikası veriyoruz diyenler tam olarak yalan söylemektedirler. ICF bu kurumları denetlemeye çalışmaktadır.

3. Eğitim aldıktan sonra Uluslararası derneğe başvurup sertifikanızı almanız gerekmektedir. Yani koçluk eğitimi yolun sadece yarısı. Bugün için Türkiye'de ICF ya da IAC eğitimlerine katılan en az 3.000 kişiden ICF Türkiye'ye kayıtlı yaklaşık 200 sertifikalı koç var. Düşünün neden bu sayı bu kadar az.

 

Burada müşterinin asıl sorması gereken sorular şunlar?

1. Gerçekten uluslararası olarak geçerli misiniz. Hangi kurum sizin arkanızda ve bunu internette nasıl görebiliriz?

2. Bugüne kadar kaç eğitim açtınız? kimlere koçluk hizmeti veriyorsunuz? Bize kesilen koçluk ve eğitim faturalarınızı gösterebilir misiniz? (Çoğu daha hiç eğitim vermediğinden ellerinde fatura bile yok çünkü)

3. Başlangıçtan Uluslararası Sertifikası yani ACC (ICF) ya da CMC (IAC) alana kadar toplam maliyetim nedir? Aşağıdaki maliyet kalemlerini tam olarak sorun.

Örneğin;

1. Toplam eğitim maliyeti ACSTH olarak ya da ACTP olarak, genellikle ACTP eğitimlerde bile toplam fiyatı söylenmiyor. (sonradan önünüze geliyor maalesef)

2. Sertifika için kaç saat mentorluk alacağım ve fiyatı ne olacak?

3. Sınava girme maliyetlerim ne olacak?

ICF ya da IAC tarafından onaylanmış her eğitimde aşağı yukarı aynı şeyleri elde edecekken benim tavsiyem gereksiz yüksek maliyetlere katlanmayın. Gerisi size kalmış. Ama sakın sizi kandırmalarına izin vermeyin. 

1 yorum

  • Hümeyra Atlı Karayağız

    Hümeyra Atlı Karayağız

    Yorum Linki Pazartesi, 22 Şubat 2016 19:29

    İsmim , Hümeyra Atlı Karayağız Bursa da ikamet ediyorum ve koçlukla ilgili hem eğitim almak ve hemde eğitim verebilmek istiyorum,ama aldığım fiyatlar ve farklılıklar biraz kafamı karıştırdı.Bursa da size bağlı ve belgeleriyle birlikte tam olan bir kuruma yönlendirebilirseniz beni çok memnun olurum. Saygılarımla.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık