Menu

Uluslararası Geçerli Koçluk Sertifikası

Uluslararası Geçerli Koçluk Sertifikası Ne Demektir?

Koçluk sektörünün en büyüklerinden biri olarak maalesef uluslararası koçluk sertifikası kavramının kullanımını eleştirerek başlamak doğru olacaktır. Buradaki asıl soru, bir şeyi uluslararası yapan şeyin ne olduğudur. Ancak bu konuyla ilgili piyasada çoğu insanın canının yanmış olduğunu bildiğimizden doğru bir açıklama ihtiyacı yapma gereği görüyoruz. 

 uluslararası koçluk sertifikası

1. Eğer bir okul size uluslararası geçerli sertifika verdiğini iddia ediyorsa kaçarak uzaklaşın. Çünkü ifade kendi içerisinde doğru değildir. Hiç bir okul, uluslararası otorite olmuş bir kurumun imzası olmadan sertifikanıza uluslararası geçerlilik kazandıramaz. Yani özellikle ICF gibi uluslararası koçluk dernek ya da federasyonlarının imzası yoksa hiçbir geçerlilik kazanamazsınız. Hangi okula giderseniz gidin uluslararası imza atamayacağı için aldığınız eğitime katılım sertifikası anlamlı olmayacaktır. Örneğin ICF sizi sınava tabi tutmakta ve sınav sonucunuza göre belirli kriterleri yerine getiriyorsanız ünvan vermektedir.  Hele de eski beyaz eşya satıcılarında olduğu gibi markamız garantimiz ve uluslararası geçerliliğimiz diyorlarsa ya da İngiltere'de de ofisimiz var diyorlarsa  arkanıza bakmadan kaçın. Çoğu eğitim şirketinin İngiletere ya da başka bir yerde ofisi olmamasına rağmen sadece adres belirterek katılımcıları ikna etmeye çalışmaktadırlar.

2. Sertifikalar değil, okullar ve eğitimler ICF ve benzeri kurumlar tarafından onaylanmaktadır. Uluslararası geçerli sertifika bir pazarlama yalanı olup, doğru söylem uluslararası geçerlilikte okul ya da eğitim olarak değiştirilmelidir. Türkiye'de de az sayıda uluslararası geçerliliği bulunan okul bulunmaktadır. Dünyanın her yerinde kabul gören ve üye sayısı en yüksek olan dünyadaki otorite ICF olarak algılanmaktadır. Size tavsiyem okulun adını ilgili uluslararası derneğin internet sayfasında arayarak emin olmanız.

3. ICF'de sertifikasyon edinebilmek için temel olarak iki ayrı eğitimden birini almanız gerekmektedir. Bunlardan birincisi ACSTH modeli, diğer ise ACTP modelidir. ACSTH modelinin en faydalı tarafı maliyetlerinin daha kabul edilebilir olmasıdır. Ancak kısıtlı bir eğitim programıdır ve ünvan almak için ek mentor koçluk satın almak zorunda kalırsınız. Mentor koçluk maliyeti oldukça yüksektir. Eğer ACTP tercih ederseniz tam bir eğitim alabilirsiniz. Başlangıçta maliyeti daha yüksek gibi görünse de genellikle en son maliyetleri daha düşüktür. Çünkü ACSTH üzerine (4.000.-TL - 5.000.-TL) gibi bir bedelle mentor koçluk satın almak durumunda olduğunuzdan ACTP maliyeti daha düşük kalabilir. Bu arada uyarmak isteriz CCEU yada CCE türündeki eğitimler ICF tarafından onaylanmış olmakla birlikte yeni koç adayları için değildir. Eskiden uluslararası koçluk sertifikası almış koçların sertifikalarını korumak için kullandıkları eğitimlerdir. Maalesef piyasada CCEU eğitim (Sürekli Gelişim Eğitimleri) verip de, biz uluslararası geçerli koçluk sertifikası veriyoruz diyenler tam olarak aldatıcı beyan vermektedirler. ICF bu kurumları denetlemeye çalışmaktadır.

3. Eğitim aldıktan sonra Uluslararası derneğe başvurup sertifikanızı almanız gerekmektedir. Yani koçluk eğitimi yolun sadece yarısı. Bugün için Türkiye'de ICF eğitimlerine katılan en az 3.000 kişiden ICF Türkiye'ye kayıtlı yaklaşık 300-400 arası sertifikalı koç var. Düşünün neden bu sayı bu kadar az?

 

Burada müşterinin asıl sorması gereken sorular şunlar?

1. Gerçekten uluslararası olarak geçerli misiniz. Hangi kurum sizin arkanızda ve bunu internette nasıl görebiliriz?

2. Bugüne kadar kaç eğitim açtınız? Kimlere koçluk hizmeti veriyorsunuz? (Çoğu şirket daha hiç eğitim vermediğinden ellerinde fatura bile yoktur.)

3. Başlangıçtan Uluslararası Sertifikası yani ACC (ICF) ya da CMC (IAC) alana kadar toplam maliyetim nedir? Aşağıdaki maliyet kalemlerini tam olarak sorun.

Örneğin;

1. Toplam eğitim maliyeti ACSTH olarak ya da ACTP olarak, genellikle eğitimlerin sonuna kadar oluşacak toplam maliyet söylenmiyor. Şunu mutlaka sorun: Ben ACTP'yi tamamlayana kadar mentor koçluk dahil toplam maliyetim nedir?

2. Sertifika için kaç saat mentorluk alacağım ve fiyatı ne olacak?

3. Sınava girme maliyetlerim ne olacak?

1 yorum

  • Hümeyra Atlı Karayağız

    Hümeyra Atlı Karayağız

    Yorum Linki Pazartesi, 22 Şubat 2016 19:29

    İsmim , Hümeyra Atlı Karayağız Bursa da ikamet ediyorum ve koçlukla ilgili hem eğitim almak ve hemde eğitim verebilmek istiyorum,ama aldığım fiyatlar ve farklılıklar biraz kafamı karıştırdı.Bursa da size bağlı ve belgeleriyle birlikte tam olan bir kuruma yönlendirebilirseniz beni çok memnun olurum. Saygılarımla.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık